خرید و فروش و مرکز پخش دستگاه مفصلبندی مخابرات ۳m

خرید و فروش و مرکز پخش دستگاه مفصلبندی مخابرات ۳m

قیمت ۳ام ، وارد کننده دستگاه دستگاه مفصلبندی مخابرات تری ام  ایرانی و آمریکایی
شرکت مشهد دقیق تولید کننده ، وارد کننده و ارائه دهنده کلیه  لوازم و ابزار آلات مخابراتی در ایران میباشد و قادر به تامین تمامی برندهای معتبر از دنیا میباشد یکی از عملیات ها و خدمات مهم یک شرکت مفصل بندی فیبر نوری می باشد. با توجه به اینکه تولید تارهای فیبر نوری و بالطبع کابل های فیبر نوری در طول های ۲ کیلومتری و ۴ کیلومتری صورت می گیرد هر ۴ کیلومتر به ۴ کیلومتر در فیبر های خاکی و هر ۲ کیلومتر به ۲ کیلومتر در کابل های کانالی نیاز به مفصل بندی فیبر نوری می باشد.
این شرکت وارد کننده تجهیزات از کمپانی های معتبر مانند fluke  extech flir hioki  metrel megger kimo  lutron در ابزان میباشد و با کمترین زمان ممکن کلیه این کلا ها تقدیم میکند


نمایندگی رسمی فروش فلوک نتورک fluke network

نمایندگی رسمی فروش فلوک نتورک fluke network

نمایندگی فروش فیبر تستر و تستر های شبکه فلوک نتورک FLUKE network
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق نماینده رسمی کمپانی فلوک آمریکا در ایران که دارای قدرت تامین تجهیزات الکتریکال ، شبکه ، فیزیکال از این کمپانی را داراست و کلیه این تجهیزات با زمان تحویل بسیار فوری و با دو سال گارانتی به شما مشتریان گرامی ارائه میدهد
تستر فیبر نور مزایا و کاربرد
ماهيت الکترومغناطيس نور:
 نورموجي الكترومغناطيس است وازميدانهاي الکتريکي ومعناطيسي تشکيل شده است وازقوانين آن تبعيت ‌مي‌كند.
عامل اصلي ايجاد موجهاي الکترومغناطيسي ذرات باردارشتاب دارند . وقتي ذره باردار شتابدارمي شود ، بخشي ازانرژي خودرا بصورت موجهاي الکترومغناطيسي تابش مي کند .
آزمايش نيوتن : نيوتن باريكه ای ازنوررا ازميان يك منشورعبورداد ومشاهده کرد که نوربا گذشتن ازميان منشور، درمسيرش خميده شده وشكست پيدامی کند وبه رنکهای مختلف تجزيه می گردد .
طيف امواج الكترومغناطيسي : طيف امواج الكترومغناطيسي را با توجه به اندازه طول موج آنها به هفت دسته‌ مختلف تقسيم ‌بندي مي‌کنند :
راديويي (موج راديويي متوسط وكوتاه)
ميکروويو
 فروسرخ
نورمرئي
فرابنفش
اشعه ايكس
اشعه گا ما
مشخصات امواج الكترومغناطيسی :
امواج الكترو مغتاطيسي داراي ماهيت وسرعت يكسان هستند وفقط ازلحاظ فركانس ، يا طول موج با هم تفاوت دارند .
امواج الكترومغناطيسي جزء امواج عرضي هستند و درآنها جهت انتشاربرجهت نوسان عمود است .
مزاياي فيبرنوري:
فراواني و ارزاني ماده اوليه
وزن کم و قطرکوچک
ظرافت و قابليت انعطاف
نگهداري آسان و تضعيف بسيار کم
پهناي باند زياد و ظرفيت بالا
وجود امنيت انتقال
مصونيت در برابر تداخل و هم شنوائي
سازگاري با ساختار سيستمهاي مخابرات
عدم تاثيراملاح زمين
انواع فيبرنوری ازنظرمد :
فيبر تک مدی(F.S.M) : فيبری است که فقط يک شعاع نوری ر اازخودعبورمیدهد . اين فيبرها با ليزربهترکارمی کنند وبعلت نداشتن اثرپاشندگی بين مدی پهنای باندی بيشتری ازفيبرچند مدی دارد. ازمزايا ی عمده فيبرتک مدی تلفات کم و پاشندگی صفر وميزان جذب OH بسيار پايين واتلاف انرژی مربوط به ريزخم ها نزديک به صفررامی توان نام برد.


کنداکتیوی متر

کنداکتیوی متر

کنداکتیویتی متر ، هدایت سنج
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق نماینده رسمی محصولات مزولب در ایران که شامل تجهیزاتی مانند ، PH متر ، EC متر ، کنداکتیویتی ، غلظت سنج ، ترازو ، اسپکتروفتومتر ، رفرکتومتر ، اسید سنج ، یون سنج ، همزن هات پیلت ، قطبس سنج ، پلاریمتر ، رنگ سنج ،کالری سنج ، شوری سنج ، مقاومت سنج ، ویسکومتر ، کدورت سنج ، وغیره
کنداکتویتی متر یا هدایت سنج چیست ؟
یک هدایت سنج می تواند توانایی آب یا محلول ، جهت هدایت الکترسیته را بر اساس واحد  siemen/cmرا اندازه گیری کند . موادی که هدایت بیشتری دارند  ( از جمله فلزات ، نمک و ….) دریک محلول میتواند میزان هدایت محلول را بیشتر کنند .
کاربرد سنجش هدایت ، کنداکتیوی
 هدایت سنج ها جهت آنالیز آب خالص ، آزمایشات محیطی جهت تعیین سلامت حوضچه ها و سایر بستر های آب به کار میروند . هچنین تعدادی از مراحل تولید مانند ترکیب کردن یا شستشو  pcbبه رسانایی محلول حساس هستند و اندازه گیری رسانایی امری الزامی است .
بهترین های بازار
بطور مثال می توان از دستگاه کنداکتیوی متر کتابی مدل مولتی فانکشن مزولب ME -520 یک وسیله بسیار مهم و پرکاربرد در آزمایشگاههای شیمی برای اندازه گیری پارامترهای شیمیایی استفاده نمود  . شرکت تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق بعنوان نماینده و ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات اندازه گیری  در ایران دستکاه هدایت سنج كنداكتيوي متر  مولتی فانکشن مزولب ME -520 دستگاهی که در چهار رنج متفاوت پارامترها را اندازه گیری می نماید را بعنوان پرفروش ترین دستگاه روز بازار به مشتریان خود عرضه می نماید.
این دستگاه می نواند یکی از بهترین انتخابهای شما در اماکن آزمایشگاهی و….  باشد

 


نمایندگی فروش فلوک FLUKE

نمایندگی فروش فلوک FLUKE

نمایندگی فروش نتوورک فلوک FLUKE :
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق مرکز پخش کلیه تجهزات فلوک از جمله : مولتی متر ، کلمپ آمپر متر ، اسیلوسکوپ دستی ، کالیبراتور فشار ، کالیبراتور دما ، کالیبراتور ولتاژ جریان ، پاور آنالایزر ، هارمونیک آنالایزر ، پرتیکل کانتر ، ترمو ویژن ، ترمومتر لیزری ، ترمومتر تماسی ، ارت سنج ، میگر ، انواع کالیبراتور های دما ، تستر های شبکه و زوج یاب های کابل مخابراتی می باشد .
بدین وسیله به استحضار می رساند، شرکت تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق با استعانت از خداوند متعال با تجربه سال ها سابقه کاری ، در پایتخت معنوی ایران با بهره گیری از کادری مجرب ، توانمند و متخصص توانسته در زمینه تامین و توزیع تجهیزات اندازه گیری ، ابزار دقیق ، آموزشی ، آزمایشگاهی ، اتوماسیون و برق صنعتی و تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف شامل الکتریکال، فیزیکال و شیمیکال از برندهای معتبر جهانی، گامی کوچک در جهت پیشرفت صنعت ایران اسلامی بردارد.
همچنین قابل ذکر است این مجموعه جهت ارائه خدمات برای همکاران و مشتریان و دانشجویان عزیز این سایت را طراحی نموده که حاوی مطالبی به روز و کاملا تخصصی در زمینه تجهیزات ، کاربرد آنها در اصناف مختلف جهت سهولت کار، فیلم های آموزشی ، آموزش کار با دستگاه ها ، مقالات و پایان نامه های تخصصی ، کاتالوگ دیتاشیت ها،کسب اطلاعات فنی به صورت آنلاین و دریافت قیمت از طریق پیامک از جمله این موارد می باشد.
شرکت تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق افتخار همکاری با ارگانهای دولتی مانند :
مخابرات، دانشگاه ها، سازمان انرژی اتمی، جهادکشاورزی، دامپزشکی، صنعت نفت و گاز و پالایشگاه، شرکت توزیع برق، معاونت بهداشت و درمان و … را دارد.
کلمات کلیدی :
فروش انواع پاور هارمونیک آنالایزر FLUKE ، قیمت هارمونیک آنالایزر FLUKE ، نمایندگی فروش fluke ، عرضه کننده FLUKE ، عرضه و فروش FLUKE ، معرفی دستگاه های FLUKE


اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ دیجیتالی ، گودویل GOOD WILL GDS-1072U
طرزکار با اسیلوسکوپ دیجیتالی ، گودویل GOOD WILL GDS-1072U
اسیلوسکوپ 70مگاهرتز 2 کانال دیجیتال حافظه دار : اسیلوسکوپ یک دستگاه مفید و چند کاره آزمایشگاهی است که برای نمایش ‌دادن و اندازه گیری ، تحلیل شکل موجها و دیگر پدیده‌های مدارهای الکتریکی و الکترونیکی بکار می‌‌رود.
اسیلوسکوپ در حقیقت رسامهای بسیار سریع هستند که سیگنال ورودی را در برابر زمان یا در برابر سیگنال دیگر نمایش می‌‌دهند. قلم این رسام یک لکه نورانی است که در اثر برخورد یک باریکه الکترون به پرده‌ای فلوئورسان بوجود می‌آید.
به علت لختی بسیار کم باریکه الکترون می‌‌توان این باریکه را برای دنبال کردن تغییرات لحظه‌ای (ولتاژهایی که بسیار سریع تغییر می‌کنند، یا فرکانس‌های بسیار بالا) بکار برد. اسیلوسکوپ بر اساس ولتاژ کار می‌‌کند. البته به کمک مبدلها (ترانزیستورها) می‌‌توان جریان الکتریکی و کمیتهای دیگر فیزیکی و مکانیکی را به ولتاژ تبدیل کرد.
قسمتهای مختلف گودویل GOOD WILL GDS-1072U
لامپ پرتو کاتدی  اسیلوسکوپ از یک لامپ پرتو کاتدی که قلب دستگاه است و تعدادی مدار برای کار کردن لامپ پرتو کاتدی تشکیل شده است. قسمتهای مختلف لامپ پرتو کاتدی عبارتند از:
تفنگ الکترونی :
تفنگ الکترونی باریکه متمرکزی از الکترونها را بوجود می‌‌آورد که شتاب زیادی کسب کرده‌اند. این باریکه الکترون با انرژی کافی به صفحه فلوئورسان برخورد می‌کند و بر روی آن یک لکه نورانی تولید می‌‌کند. تفنگ الکترونی از رشته گرمکن ، کاتد ، شبکه آند پیش شتاب دهنده ، آند کانونی کننده و آند شتاب دهنده تشکیل شده است. الکترونها از کاتدی که بطور غیر مستقیم گرم می‌شود، گسیل می‌‌شوند. این الکترونها از روزنه کوچکی در شبکه کنترل می‌‌گردند. شبکه کنترل معمولا یک استوانه هم محور با لامپ است و دارای سوراخی است که در مرکز آن قرار دارد. الکترونهای گسیل شده از کاتد که از روزنه می‌‌گذرند (به دلیل پتانسیل مثبت زیادی که به آندهای پیش شتاب دهنده و شتاب دهنده اعمال می‌‌شود)، شتاب می‌‌گیرند. باریکه الکترونی را آند کانونی کننده ، کانونی می‌‌کند.

 • اسیلوسکوپ دیجیتالی ، گودویل GOOD WILL GDS-1072U
 • پهنای باند 70 مگاهرتز
 • دو کاناله دیجیتال
 • حافظه دار
 • امپدانس ورودی 1MΩ ± 2 ٪ ، ~ 16pF
 • دارای سرعت نمونه برداری : 250MS/s
 • دارای صفحه نمایشگرTFT LCD رنگی 5.7 اینچ
 • دارای حافظه داخلی :  15
 • قابلیت 19 نوع اندازه گیری اتوماتیک
 • قابلیت اتصال به کامپیوتر
 • دارای یکسال گارانتی

 


کلمپ آمپر متر

کلمپ آمپر متر

فروش کلمپ امپرمتر هیوکی ،
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق نمایندگی فروش مولتی متر ، آمپر متر کلمپی ، ارت سنج ، میگر ، پاور انالایزر هارمونیک ، درایران
برنده ها
کیوریتسو
هیوکی  hioki
extech
میگر
tes
لوترون
فلوک
مولتی متر فلوک
مولتی متر هیوکی
آمپر متر انبری چیست و کاربرد ان چگونه است ؟
مروزه استفاده از آمپر متر کلمپی در نصب تجیهزات ابزار دقیق ، اتوماسیون صنعتی و همچنین آزمایشگاههای الکترونیک یا کارگاههای برق و … رایج است . اساس کار آمپر متر چیست ؟ لغت (ammeter) از کلمه amper مشتق شده است. توجه کنید که حرف P در کلمه amper حذف شده است و فقط دو حرف اول این کلمه در لغت ammeter بکار رفته است. دیدکلی ما نمی‌توانیم الکترونها یا پروتونها را دیده یا لمس کنیم. به همین دلیل نمی‌توانیم آنها را بشماریم. در نتیجه به ابزاری احتیاج داریم تا بتوانیم آنها را بشماریم. شدت روشنایی لامپ مشخصاتی از شدت جریان را به ما نشان می‌دهد، ولی دو نقص اصلی دارد. اول اینکه نمی‌تواند شدت جریان را در واحدی که به آسانی قابل یادداشت و مقایسه با اندازه گیری شدت جریان در محلها و زمانهای دیگر است، اندازه بگیرد. همچنین در شدت جریانهای معین می‌توان از آن استفاده کرد. اگر مقدار شدت جریان خیلی کم باشد، لامپ روشن نمی‌شود و اگر شدت جریان خیلی زیاد باشد، لامپ می‌سوزد. برای رفع نقص اول به ابزاری احتیاج داریم که به ما نشان دهد، چند آمپر (چند کولن الکترون در هر ثانیه) در مدار جریان دارد. دستگاه مخصوصی که این اندازه گیری را انجام می‌دهد، آمپرمتر (ammetr) نامیده می‌شود. طرز کار آمپرمتر آمپرمتر مقدار شدت جریانی را که از آن می‌گذرد، بوسیله یک عقربه که در روی صفحه درجه بندی شده حرکت می‌کند، نشان می‌دهد. میزان انحراف عقربه آمپرمتر با تعداد الکترونهایی که از این دستگاه می‌گذرند، نسبت مستقیم دارد. یعنی نشان می‌دهد که چه مقدار بار الکتریکی در ثانیه از آن عبور می‌کند. طرز استفاده از آمپرمتر آمپرمتر از خیلی جهات شبیه کنتور آب است که میزان آب مصرف شده منازل را اندازه می‌گیرد. هر دو دستگاه (آمپرمتر و کنتور آب) باید طوری در مدار قرار گیرند که جریانهای الکتریسیته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جریان را اندازه گرفت. تمام آبی که از لوله اصلی وارد خانه می‌شود، باید از کنتور آب عبور کند. آمپرمتر نیز باید طوری قرار گیرد که تمام جریان الکتریسته از ان بگذرد، تا بتوان تمام شدت جریان الکتریکی را بوسیله آن اندازه گرفت. این نوع اتصال را اتصال متوالی یا سری می‌گویند. یعنی اجزا تشکیل دهنده مدار در یک خط مستقیم (یک مسیر هدایت کننده) به یکدیگر اتصال دارند. مراحل قرار دادن آمپرمتر در مدار برای قرار دادن آمپرمتر در مدار متوالی به ترتیب زیر عمل کنید. نیروی خارجی را که به مدار وارد می‌شود، قطع کنید. آن قسمت از مدار را که آمپرمتر در آن قرار دارد، باز کنید یا ببرید. انتهای مثبت آمپرمتر را به سیمی که به قطب مثبت پیل می‌رود، وصل کنید. انتهای منفی آمپرمتر را به سیمی که به قطب منفی پیل می‌رود، وصل کنید. مراحل 4 , 3 (که عبارتند از انتقال مثبت به مثبت ، منفی به منفی) را دقت در پلاریته می‌نامند و این امر مهم است. زیرا دستگاه اندازه گیری آمپرمتر شدت جریان را در یک جهت نشان می‌دهد. اگر دستگاه اندازه گیری را بطور عکس در مدار قرار دهیم، چون جریان در جهت عکس (که مناسب آمپرمتر نیست) از آن می‌گذرد و انحراف عقربه بوجود می‌آید که باعث شکسته شدن یا خم شدن آن می‌گردد. فیش قرمز را به جک قرمز آمپرمتر و فیش سیاه را به جک سیاه در بالای آمپرمتر وصل کنید. خطای دستگاه اندازه گیری (Meter Tolrances) باید توجه داشت که در یک مدار معین آمپرمترهای مختلف ، اندازه شدت جریان را با کمی اختلاف نشان می‌دهند. این امر بدان دلیل است که مقداری از انرژی که در مدار جریان دارد، برای بکار انداختن آمپرمتر مصرف می‌شود و همه آمپرمترها هم یکسان نیستند. همچنین به علت اختلافی که در ساختمان آمپرمتر و تلف شدن انرژی وجود دارد، شدت جریانی را که در روی آمپرمتر می‌خوانید، تقریبی است. دستگاه اندازه گیری درست است که حدود خطای آن 0± در صد اندازه واقعی باشد. یعنی اگر شدت جریان اصلی 100 آمپر باشد، روی دستگاه آمپرمتر حدود 9 تا 10 آمپر را می‌خوانید. بکار بردن آمپرمتر یک آمپرمتر ساده را بردارید. در انتخاب دستگاه اندازه گیری دقت کنید که شدت جریان مدار نباید بیش از حد تعیین شده برای اندازه گیری باشد. زیرا آمپرمتر بر حسب درجه بندی خود ، شدت جریانهای معینی را می‌تواند اندازه بگیرد. در مورد این آزمایش می‌توانید فرض کنید که آمپرمتر دارای توانایی کافی برای اندازه گیری شدت جریان می‌باشد. فیش قرمز را به جک قرمز و فیش سیاه را به جک سیاه وصل کنید. مطمئن شوید که به مدار انرژی داده نمی‌شود. کلید مدار باید باز باشد (به خاطر حفظ جان خود هیچگاه سعی نکنید که آمپرمتر را در مداری که انرژی الکتریکی در آن جریان دارد قرار دهید). با جدا کردن سیم رابط بین T2 و T1 مدار را باز کنید. با قرار گرفتن آمپرمتر بین این دو نقطه مدار کامل می‌شود. با رعایت پلاریته ، فیش سیاه را به T1 و فیش قرمز را به T2 وصل کنید. اگر پلاریته مناسب در نظر گرفته نشود، عقربه آمپرمتر به طرف چپ منحرف شده و این عمل موجب خرابی دستگاه اندازه گیری خواهد شد. کلید مدار را ببندید و درجه‌ای را که آمپرمتر نشان می‌دهد بخوانید. همیشه از روبرو به صفحه درجه بندی شده آمپرمتر نگاه کنید و هیچوقت تحت هیچ زاویه‌ای درجه آمپرمتر را نخوانید. درجه‌ای را که خوانده‌اید، یادداشت کنید. کلید مدار را باز کنید


شرکت کالیبراسیون

شرکت کالیبراسیون

تجهیزات اندازه گیری مشهددقیق فروشنده انواع کالیبراتور های کالیبراسیون
فروش کالیبراتور
کالیبراتور چیست ؟
کالیبراسیون چیست ؟
هدف از کالیبره کردن دستگاه های اندازه گیری چیست ؟
چه نوع از دستگاه های اندازه گیری قابل کالیبره هستند ؟
وسایل اندازه گیری ابعاد
وسایل اندازه گیری جرم و حجم
وسایل اندازه گیری گرما
وسایل اندازه گیری فشار
وسایل اندازه گیری کمیت و کیفیت های الکتریکی
وسایل اندازه گیری کمیت و کیفیت های الکترونیکی
فلومتر
وسایل اندازه گیری نیرو و گشتاور
فواید کالیبره کردن :
شناسایی اصول استقرار نظام کالیبراسیون در سیستم تضمین کیفیت
آشنایی با گواهینامه و گزارش های سیستم کالیبراسیون
آشنایی با دوره های زمانی کالیبراسیون
آشنایی با انبارش وسایل اندازه گیری و جابجایی آنها
آشنایی با قابلیت های ردیابی وسایل اندازه گیری
آشنایی با شرایط محیط کالیبراسیون
آشنایی با کیفیت کاری نیروی انسانی
آشنایی با استانداردهای نظام تضمین کیفیت وسایل اندازه گیری
شناسایی اصول تشخیص مفاهیم کاربردی کالیبراسیون
آشنایی با خطاهای تجهیزات اندازه گیری
تقسیم بندی خطا و شیوه های کاهش اثرات آنها در اندازه گیری
ریشه یابی، ارزیابی و گزارش خطاهای اندازه گیری شده
آشنایی با مفهوم عدم قطعیت در اندازه گیری
درک مفهوم عدم قطعیت در اندازه گیری
عوامل موثر در نتایج آزمون و محاسبه عدم قطعیت
مفهوم آماری به عنوان مکمل اندازه گیری و کالیبراسیون
آشنایی با شیوه های اجرایی کالیبراسیون
آشنایی با ابزار و وسایل مورد نیاز در سیستم کالیبراسیون
آشنایی با نمودارهای کالیبراسیون
شناسایی اصول ترسیم نمودارهای کالیبراسیون
شناسایی نظام تضمین کیفیت در کالیبراسیون
آشنایی با عوامل موثر فیزیکی محیط کار
آشنایی با عوامل موثر شیمیایی محیط کار
آشنایی با عوامل بیولوژیکی محیط کار
آشنایی با عوامل موثر فیزیولوژیکی محیط کار
شناسایی اصول شناخت عوامل موثرکار
آشنایی با مفهوم کالیبراسیون و اهیمت آن
آشنایی با تاریخچه کالیبراسیون در ایران و جهان
آشنایی با تعاریف و اصطلاحات کالیبراسیون
آشنایی با مشخصات تجهیزات کالیبراسیون
توانایی تشخیص مفاهیم کاربردی کالیبراسیون
توانایی نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی
توانایی کالیبره کردن وسایل اندازه گیری ابعاد
توانایی کالیبره کردن وسایل اندازه گیری جرم و حجم
توانایی کالیبراسیون وسایل اندازه گیری دما
توانایی کالیبره کردن وسایل اندازه گیری فشار
توانایی کالیبره کردن وسایل اندازه گیری کیمیت وکیفیت های الکتریکی
توانایی کالیبره کردن وسایل اندازه گیری کیمیت وکیفیت های الکترونیکی
توانایی کالیبره کردن ساعت ها
توانایی کالیبره کردن وسایل پژوهشی و آزمایشگاهی
توانایی کالیبره کردن تجهیزات جریان سنجی (فلومتر)
توانایی کالیبراسیون وسایل اندازه گیری نیرو و گشتاور
توانایی کالیبراسیون تجهیزات N.D.T
توانایی اجرای مقررات و آیین نامه های شغلی
توانایی بکارگیری نظام تضمین کیفیت
توانایی پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی و حفاظتی و بهداشت کار
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق
روند کالیبراسیون به چه عواملی بستگس دارد؟
از کایلبراسیون چه میدانید ؟
دستگاه های اندازه گیری را باید هر چند وقت کالیبره کرد ؟
کالیبراسیون مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند. کالیبراسیون اندازه‌گیری و تعیین صحت وسیله اندازه‌گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می‌باشد.
هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی موثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌های آزمون و وسایل اندازه‌گیری و کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت فرایند تاثیرگذار می‌باشد. این کار به منظور اطمینان از تطابق اندازه گیری‌های انجام شده با استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار میگیرد.
تعریف دقیق کالیبراسیون در استاندارد ملی ایران به شماره ۴۷۲۳ آمده است.
فنون کالیبراسیون دستگاه ها
فنون کالیبراسیون دستگاه ها :
به طور کلی کالیبراسیون به سه روش قابل اجراست. روش اول کالیبراسیون برای به دست آوردن خطا و ثبت نتایج حاصله است. روش دوم کالیبراسیون روش اول را در برگرفته و علاوه بر آن نتایج حاصله با استاندارد و دستورالعمل مقایسه شده و وضعیت وسیله نیز از جهت قبول یا رد آن مشخص میشود. روش سوم کالیبراسیون روش دوم را دربرگرفته و تنظیم، تعمیر یا حذف خطای ایجاد شده را نیز دربرمیگیرد.
تعیین فواصل زمانی کالیبراسیون مجدد
تعیین حداکثر زمان فواصل کالیبراسیون دورهای دستگاههای اندازهگیری یکی از عناصر مؤثر در یک نظام کالیبراسیون است. عوامل زیادی در تعیین این زمان
مؤثرند که مهمترین آنها موارد زیر است:
نوع وسیله (دستگاه)
پیشنهاد و توصیه کارخانه سازنده
روند دادههای به دست آمده از روی سوابق کالیبراسیونهای قبلی
سوابق تعمیر و نگهداری دستگاه
طول زمان استفاده تعداد دفعات استفاده و چگونگی استفاده از دستگاه
میزان گرایش به فرسودگی و تغییر تدریجی ویژگیهای مترولوژیکی با گذشت زمان
تعداد دفعات و کیفیت بازرسی تجهیزات در داخل سازمان
تعداد دفعات تست ضربدری دستگاه با دستگاههای دیگر به ویژه در مورد استانداردهای اندازهگیری
شرایط محیطی (دما، رطوبت، ارتعاش و غیره)
دقت اندازهگیری مورد نظر
هزینه کالیبراسیون را معمولاً نمیتوان در تعیین فواصل کالیبراسیون نادیده گرفت که این خود ممکن است عامل محدودکننده به شمار آید. بنابراین با توجه به عوامل فوق آشکار است که جدول فواصل کالیبراسیون یکنواختی نمیتوان تهیه کرد. بهتر است که ابتدا جدولی تهیه شود و سپس با توجه به موقعیتهای خاص در آن تغییراتی داده شود. به هنگام تعیین فواصل کالیبراسیون مجدد هر وسیله اندازهگیری، دو معیار اساسی و متناقض وجود دارد که لازم است موازنه شوند:
خطر احتمالی ناشی از بهکارگیری یک وسیله اندازهگیری در خارج از حدود رواداری آن که باید تا حد امکان کاهش یابد.
هزینه کالیبراسیون سالیانه که باید در حداقل مقدار نگهداشته شود.
سیستمی که فواصل زمانی بین دو تأییدیه را، پس از تعیین اولیه بازبینی ننماید قابل اطمینان نیست. در بازبینی باید دو پارامتر ریسک و قرار نگرفتن وسیله در محدوده مجاز در فواصل بین دو تأیید و هزینه هر بار تست و تأییدیه مد نظر قرار گیرد. در این جا روشهایی برای بازبینی فواصل زمانی بین دو تأییدیه ارائه میگردد.
الف) تنظیم اتوماتیک یا پلهای:
هر زمان که وسیلهای به صورت روتین تأیید میشود، اگر وسیله قبل از پایان زمان بین دو تأییدیه به خارج از تلرانس خطا برود، فاصله زمانی بین دو تأییدیه کاهش داده میشود و اگر وسیله قبل از پایان زمان بین دو تأیید هنوز در محدوده تلورانس خطا باشد، زمان افزایش داده میشود. روش پلهای ممکن است به سرعت باعث حصول پریود بهینه شود بدون آنکه کارهای نوشتاری زیادی صورت پذیرد.
ب) چارت کنترل
کمیتهای تست شده در هر مرحله تأیید، یادداشت شده و منحنی تغییرات آنها نسبت به زمان رسم میشود. از این منحنیها پراکندگی حول میانگین و انباشتگی محاسبه میگردد.
ج) زمان تقویمی یا سپری شده
ابتدا وسایل اندازه گیری به گروههایی بر اساس مشابهت ساختاری آنها با یکدیگر، قابلیت اطمینان و پایداری یکسانی تقسیم میشوند. طول زمان تأییدیه مشخصی به هر گروه بر اساس درک و تجارب مهندسی اختصاص داده میشود. در هر گروه تعداد وسایلی که در زمان تعیین شده جهت تأیید مجدد برگردانده میشوند. اما خطای زیادی در آنها مشاهده میشود، یا به گونهای تأیید نمیشوند، یادداشت شده و به صورت نسبتی از کل تعداد وسایل در آن گروه بیان میشود.
در تعیین اقلام غیرقابل تأیید آن تعداد که به طور واضح آسیب دیدهاند یا توسط مصرفکننده به عنوان مشکوک یا معیوب بازگردانده شدهاند، گنجانیده نمیشوند. چون این وسایل برای اندازهگیری به کار نمیروند، در نتیجه تولید خطا نمیکنند. اگر نسبت وسایل تأیید نشده زیاد باشد، پریود بین دو تأیید باید کاهش داده شود. اگر زیرمجموعهای خاص از وسایل مانند سایر اعضای گروه رفتار ننمایند، این زیرگروه باید به گروه دیگری منتقل شود که دارای پریود بین دو تأیید متفاوتی باشد. اگر تعداد وسایل غیرقابل تأیید دریک گروه خیلی کم باشد ممکن است از نظر اقتصادی افزایش پریود بین دو تأیید قابل توجیه باشد.
د- زمان مصرف شدن وسیله:
این روش برگرفته از روشهای قبلی است. اساس روش ثابت است، اما پریود بین دو تأییدیه به جای زمان سپری شده برحسب ماه، برحسب ساعات مصرف تعریف میشود. وسیله اندازهگیری مجهز به سیستم اندازهگیری زمان مصرف است و هر گاه زمان مصرف نشان داده شده به حد مشخصی رسید، وسیله تست، تنظیم و تأیید مجدد میشود. امتیاز تئوریک مهم این روش آن است که دفعات تأیید و در نتیجه هزینه تأید مستقیماً بر اساس زمان مصرف است.
و- تست در حال سرویس یا جعبه سیاه:
این روش مکمل تست و تأیید کامل سیستم است. در این صورت در فاصله زمانی بین دو تأیید کامل، از وضعیت وسیله اندازهگیری اطلاع گرفته میشود و این اطلاعات کفایت یا عدم کفایت طول زمان بین دو تأیید کامل را روشن مینماید. این روش مشابهتی با روشهای اول و دوم دارد و برای وسایل و سیستمهای اندازهگیری پیچیده مناسب است. پارامترهای بحرانی و مهم بهطور مکرر مثلاً هر روز یک بار یا هر روز چند بار چک میشوند و این کار توسط کالیبراتوری که تنها پارامترهای مشخصی را اندازهگیری میکند (Black Box) انجام میشود. اگر در این تستها وسیله اندازهگیری تأیید نشود جهت بررسی، تست و تأیید کامل ارسال میشوند.
مهمترین مزیت این روش آن است که اطمینان لازم برای استفادهکننده از وسیله را فراهم میآورد. این روش برای وسایلی که از نظر جغرافیایی دور از لابراتوار کالیبراسیون هستند، مناسب است. زیرا تست و تأیید کامل زمانی انجام میشود که نیاز به آن وجود داشته باشد و از طرفی فاصله زمانی بین دو تأییدیه افزایش یابد. مشکل اساسی در این روش تعیین پارامترهای مهم وسیله اندازهگیری جعبه سیاه و طراحی جعبه سیاه است.


کالیبراسیون

کالیبراسیون

تجهیزات تست و کالیبراسیون مشهد دقیق
کالیبراسیون چیست ؟
کالیبراسیون شامل چه دستگاه های میشود ؟
جهت کالیبره کردن یک دستگاه اندازه گیری باید به چه عواملی توجه داشته باشیم ؟
دستگاه های اندازه گیری را به چه دلیل کالیبره میکنند ؟ حداکثر زمان کالیبره یک دستگاه چهقدر است ؟
تعاریف متعددی برای کالیبراسیون ارائه شده است. دراستاندارد ملی ایران در بخش “واژه ها و اصطلاحات پایه و عمومی اندازه شناسی” کالیبراسیون چنین تعریف شده اس
مقایسه ابزار دقیق با یک مرجع استاندارد آزمایشگاهی در شرایط استاندارد ، جهت اطمینان از دقت و سلامت آن و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن استاندارد وتنظیم آن در مقایسه با استاندارد.
تعریف دیگری که میتوان ارائه داد این است که :
کالیبراسیون مقایسه دو سیستم یا وسیله اندازه گیری است (یکی با عدم قطعیت معلوم و دیگری با عدم قطعیت نامعلوم) به منظور محاسبه عدم قطعیت وسیله ای که عدم قطعیت آن نامعلوم اس.
تعریف دیگری که در ایزو ۱۰۰۱۲ آمده است کالیبره کردن را چنین معرفی کرده است: مجموعه ای از عملیات که تحت شرایط مشخصی برقرار می شود و رابطه ی بین مقادیر نشان داده شده توسط وسیله اندازه گیری و مقادیر متناظر آن کمیت توسط استاندارد مرجع را مشخص می نماید.
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق
معمولا کالیبراسیون اولیه دستگاه آزمون و اندازه گیری (tme) در مرحله ی ساخت و تولید آن انجام می گیرد که می تواند شامل این مراحل باشد :
درجه بندی دستگاه ، تنظیم مدارات الکتریکی موجود روی وسیله مانند تنظیم نشان دهنده های دیجیتالی،تخمین عدم قطعیت و پایداری دستگاه .
پس از این مراحل وسیله اندازه گیری با توجه به طول عمر آن مورد استفاده قرار می گیرد. کالیبراسون مجدد جهت اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه ها و کنترل کیفیت اجزای آنها مورد نیاز است. بنابراین با کالیبراسیون مجدد می توان عوامل و اجزایی از دستگاه را که کیفیت خود را از دست داده است، شناسایی کر .
علت کالیبراسیون چیست؟
کالیبراسیون اولیه وسیله اندازه گیری چگونگی کارایی مورد ادعای سازنده را به مشتری نشان می دهد. پارامتر هایی که توسط دستگاه اندازه گیری می شود به استاندارد های اندازه گیری قابل ردیابی ارجاع داده می شود که اگر چنین نباشد اطمینانی به آنها نمی توان داش.
کالیبراسیون مجدد به خاطر کنترل و نگهداری فرایند های اندازه گیری که با وسیله ی اندازه گیری انجام می شود لازم است . معمولا عدم قطعیت وسیله نسبت به زمان و با استفاده های مکرر از آن افزایش می یابد . شناسایی رشد تدریجی عدم قطعیت و افزایش آن به راحتی توسط کاربران امکان پذیر نیست. آنچه که در اندازه گیری بسیار ضروری است قابلیت ردیابی است .
برقراری قابلیت ردیابی که با کالیبراسیون امکان پذیر می شود در کنترل سیستم اندازه گیری و تجارت بین المللی ضروری می باشد . قابلیت رد یابی عبارت است از : قابلیت ارتباط مقدار یکاستاندارد یا نتیجه ی یک اندازه گیری با مرجع های ملی و بین المللی، از طریق زنجیره ی پیوسته ی مقایسه ها که همگی عدم قطعیتی معین دارند که به صورت ملی یا بین المللیتعیین یا مشخص می شون .
از ملزومات هر تحقیقات ، طراحی فعالیت های تولیدی ،آزمون های نهایی و کالیبراسیون تولیدات و تجهیزات قبل از تحویل می باشد . همچنین کالیبراسیون قابل ردیابی ،حصول اطمینان از عدم قطعیت اندازه گیری در یک بخش از فرایند را که بر بخش های دیگر فرایند تاثیر گذار است امکان پذیر می سازد.
اعتبار اندازه گیری ها مربوط به تحقیقات بستگی به درستی برآورد پدیده های تحت مطالعه و عدم قطعیت های به دست آمده دارد. کالیبراسیون وسیله هایی که در تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرند، عدم قطعیت و کنترل رشد عدم قطعیت را مشخص می نماید و به محقق کمک می کند که به نتایج حاصل از تحقیقات خود اطمینان داشته باشد؛ که این نتایج ناشی از تغییرات واقعی پدیده هاست؛ نه ناشی از عدم درستی در تخمین عدم قطعیت های اندازه گیری.
زمان مناسب برای کالیبراسیون
تعیین زمان کالیبراسیون یکی از تصمیمات مهم و قابل توجه است که البته به نظر برخی منجر به اتلاف وقت و پول می گردد. عدم قطعیت های اندازه گیری سبب اتخاذ تصمیمات نادرستی می شود که این تصمیمات نادرست، ناشی از نتایج اندازه گیری فریبنده می باشد.
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق
هدف، انجام کالیبراسیون مجدد در فواصل زمانی بهینه است؛ به طوری که بین هزینه کالیبراسیون و هزینه های ناشی از عدم کالیبراسیون تعادل ایجاد شود . در حال حاضر برای تعیین فواصل کالیبراسیون مجدد، بیشتر به درصد درستی مورد انتظار وسیله های اندازه گیری توجه می شود؛ که این درصد را می توان از مشخصات آن به دست آورد . بزرگی این درصد نشانگر کم بودن شانس بروز اندازه گیری نادرست بوسیله دستگاه اندازه گیری است. برخی از کاربران این درصد را به منظور اطمینان بیشتر از کنترل کیفیت اندازه گیری، ۹۵ درصد و یا بیشتر انتخاب می کنند؛ که آن هم بستگی به سیاست و خط مشی کلی کیفیت در شرکت مربوطه دارد. بنابراین انتخاب این درصد قرار دادی بوده و راحت ترین انتخاب قابل قبول ۸۵ تا ۹۰ درصد است . فرایند تعیین زمان کالیبراسیون از محاسبات مشکل ریاضی و آماری است و نیازمند داده های درست و کافی در حین کالیبراسیون است .
مکان مناسب کالیبراسیون
کالیبراسیون در آزمایشگاه های مرجع انجام می پذیرید. کالیبراسیون می تواند در مکانی که وسیله اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد نیز انجام شود. این عمل از مزایای زیر برخوردار اس:
تنش های ناشی از جابجایی وسیله به حداقل می رسد
کالیبراسیون ساده تر و ارزان تر تمام می شود چون کالیبراسیون فقط در
نقاط مورد نظر کاربران انجام می شود.
کاربران می توانند از حفاظت دستگاههای خود مطمئن باشند
کالیبراسیون در کوتاه ترین زمان خود انجام می گیرد و در عملکرد دستگاه انقطاعی پیش نمی آید
از معایب این عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تغییرات شرایط محیطی روی دستگاه های مرجع ممکن است تاثیر گذار باشد
ابعاد دستگاه های مرجع ممکن است مشکل ایجاد کند
کالیبراسیون در محل، هزینه های اضافی دربر دارد
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق و کالیبراسیون
چگونگی کالیبراسیون
کیفیت و هزینه کالیبراسیون بستگی به روش کالیبراسیون و تعداد نقاط مورد بررسی دارد. هزینهکالیبراسیون از عوامل مهم و تعیین کننده در انجام آن می باشد . در روش های مختلفکالیبراسیون هزینه ها متغیر است؛ بنابر این لازم است توضیحات بیشتری درباره انواع روش های کالیبراسیون ارائه شود.
سیستم های کالیبراسیون را می توان به چهار گروه زیر تقسیم کرد :
 باتوجه به نتایج حاصل از بازرسی ،تصحیح اعمال می شود. تا وقتی که خطا در حدود قابل قبول سیستم اندازه گیری باشد، نیازی به تصحیح نیست و از وسیله ی اندازه گیری می توان استفاده کرد. اما اگر خطای مقادیر مورد اندازه گیری از حدود قابل قبول بیشتر باشد اعمال تصمیمات لازمضروری است.
کالیبراسیون فقط به منظور بازرسی
اگر خطای مقادیر مورد اندازه گیری که از اعمال بازرسی حاصل می شوند در حدود تعریف شده باشد، از دستگاه اندازه گیری می توان استفاده کرد.از آنجا یی که تصحیح ویا تعمیر دستگاه اندازه گیری گران است با بازرسی های دوره ای تا زمانی که خطای وسیله اندازه گیری در حدود تعریف شده باشد استفاده از آن بلامانع است.چنانچه خطاها ازحدود تعریف شده تجاوز کنندوسیله اندازه گیری را باید کنار گذاشت و یا تقلیل رده و کلاس داد.
کالیبراسیون فقط به منظور تصحیح
در این روش بازرسی انجام نمی شود اما تصمیمات لازم جهت رسیدن به مفهومی معادل کالیبراسیون جدید واستفاده از وسیله اندازه گیری انجام می شود. به عنوان مثال تصحیح نقطه صفر وسیله اندازه گیری که به صورت دوره ای انجام می پذیرد، استفاده مجدد از آن را امکان پذیر می نماید.چنانچه نقطه صفر تغییر کرده باشد ، با تصحیح مجدد می توان وسیله اندازه گیری را تنظیم نمود.
عدم کالیبراسیون
در این روش بدون انجام بازرسی و تصمیمات لازم از دستگاه اندازه گیری استفاده می شود . در این حالت به دلیل آنکه مقدار بعضی از خطاهای مشخص دستگاه از حدود کنترل تعریف شده برای وسیله اندازه گیری در فرایند تولید کوچکترند، بدون انجام کالیبراسیون دوره ای از وسیله اندازه گیری استفاده می شود .
وضعیت کالیبراسیون
پس از انجام کالیبراسیون وضعیت کالیبراسیون ابزار باید مشخص باشد . این بدین معنی است که به طریقی ابزارهایی که کالیبره شده اند را مشخص کنیم . برای این منظور معمولا از یک برچسب کالیبراسیون استفاده می شود .توصیه می شود که این برچسب با برچسبی که برای شناسایی ابزار استفاده می شود متفاوت باشد .
مواردی که باید در وضعیت کالیبراسیون مشخص شوند عبارتند از :
کالیبره بودن ابزار
دقت و صحت واقعی ابزار
تاریخ انجام کالیبراسیون بعدی
محدودیت های کاربرد و استفاده از ابزار
اهمیت نگهداری سوابق کالیبراسیون
بعد از انجام کالیبراسیون سوابق کالیبراسیون باید نگهداری شود دلایل نگهداری این سوابق عبارتند از :
امکان بررسی وضعیت و تغییرات ابزار در طول زمان جهت تعیین توالی انجام کالیبراسیون و نحوه بکارگیری ابزار
اثبات ادعای کالیبره بودن ابزار
سوابق کالیبراسیون باید موارد زیر را شامل شود :
اطلاعات شناسایی دقیق ابزار مورد نظر (نوع ، نام ، شماره سریال و … )
نام مسئول و محل نگهداری
نتیجه کالیبراسیون در قالب مقادیر خوانده شده پیش از تنظیم و پس از تنظیم برای هریک از پارامترهای مورد کالیبراسیون (این مورد برای بررسی وضعیت و روند تغییرات ابزار ضروری است)
تاریخ کالیبراسیون بعدی
حدود خطای قابل قبول
شماره سریال استانداردهایی که برای کالیبره کردن ابزار به کار رفته اند
 شرایط محیطی در حین کالیبراسیون
بیان مقدار خطای احتمالی (در قالب دقت و صحت)
جزئیات تمامی تنظیمات ، خدمات ، تعمیرات و تغییراتی که انجام شده است
نام شخصی که عمل کالیبراسیون را انجام داده است
جزئیات هر گونه محدودیت استفاده


اندازه گیری

اندازه گیری

ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق
اندازه گیری چیست ؟
اندازه گیری شامل چه پارامتر هایی میشود ؟
ابزار های اندازه گیری و ابزار دقیق چند دسته اند ؟
در اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی مواردی پیش می آید که نمی توان مستقیماً توسط اندازه گیری ها اندازه مورد نظر را کنترل نمود و اصولاً اندازه گیری آنها در حالت عادی مقدور نمی باشد. در این موارد علاوه بر استفاده از وسایل کمک اندازه گیری ابتکارات شخصی را نیز باید در کنترل اندازه آنها دخالت داد. مثلاً جهت کنترل زوایای داخلی و خارجی مخروط های ناقص و سایر زوایا ، ابزارهایی مانند زاویه یاب اونیورسال و زاویه یابهای اپتیکی ساخته شده اند ولی برای اندازه گیری این زوایا با دقت زیاد در کارگاه و آزمایشگاه اندازه گیری می توان با استفاده از میله ها و ساچمه های استاندارد که با شرایط خاصی در داخل شیارها یا سوراخ ها قرار می گیرند استفاده نمود و یا با استفاده از خط کش سینوسی سیستمی پیش بینی کرد که مستقیماً اندازه طولی خوانده شده توسط وسیله اندازه گیری تبدیل به زاویه نماید و برعکس.
اندازه گیری قطر سوراخ ها :
اندازه گیری قطر سوراخ ها با استفاده از وسیله اندازه گیری ارتفاع
کنترل قطر داخلی به کمک دو گلوله در این روش می توان از دو گلوله با قطرهای مختلف مطابق قطر سوراخ را محاسبه نمود…
اندازه گیری و کنترل قطر پولک شکسته خارجی :
به کمک میله های استاندارد:
در این روش می توان قطر پولک های شکسته ای را که قسمتی از آن در اختیار باشد و همچنین قطر چرخ دنده شکسته را به دست آورد. در این روش پولک مورد نظر را مطابق شکل روی صفحه صافی قرار داده و دو میله استاندارد با قطر معلوم به طرفین آن مماس کرده و سپس با اندازه گیری فاصله پشت تا پشت میله ها و با استفاده از رابطه زیر می توان قطر پولک شکسته را محاسبه نمود…
اندازه گیری و کنترل قطر پولک شکسته داخلی :
تعیین قطر داخلی پولک شکسته: در این روش سه میله هم قطر مطابق شکل در داخل قوس مورد محاسبه قرار داده و با اندازه گیری اختلاف ارتفاع سطح میله وسطی با دو میله دیگر به وسیله راپورتر ، قطر داخلی پولک شکسته را  محاسبه می کنیم..
تعیین زوایا و سطوح شیبدار :
جهت کنترل زوایای مختلف ابزارهای گوناگون نظیر نقاله و زاویه یاب انیورسال و خط کش سینوسی ساخته شده. مواردی پیش می آید که شخص کنترل کننده در اندازه گیری یک زاویه یا بعد که به طور سری و تکراری عمل اندازه گیری انجام می شود باید طرحی جدید ارائه شود که از حداقل زمان و حداکثر وقت استفاده گردد مثلاً برای اندازه گیری یک زاویه با دقت یک درجه از نقاله استفاده می شود ولی اگر دقت های بالاتر مورد لزوم باشد لازم است از پروژکتور و یا وسایل نوری استفاده نمود که قرار دادن وسایل نوری در خط تولید ایجاد هزینه زیاد در نتیجه وقفه در تولید را خواهد نمود در چنین مواردی لازم است که از قطعات و گلوله های استاندارد که با شرایط خاصی در داخل شیار قرار می گیرند استفاده نمود و سیستمی پیش بینی نمود که مستقیماً اندازه طولی خوانده شده را تبدیل به اندازه زاویه نماید و تولید هزینه کمتری را نیز بنماید در ذیل اندازه گرفتن زاویه توسط مفتول را در سه حالت زاویه حاده و منفرجه و حدود قائمه بررسی می کنیم.
سنجش زوایای منفرجه :
در این روش از سه گلوله متساوی القطر استفاده نموده و توسط قطعات استاندارد و یا وسیله عمق سنج مثل میکرومتر و کولیس عمودی اندازه را به دست آورده و زاویه را کنترل می کنیم..
اندازه گیری و کنترل دم چلچله خارجی :
اندازه گیری زاویه :
برای تعیین زاویه ابتدا دو میله به قطر یکسان داخل دم چلچله قرار داده و اندازه پشت تا پشت آن را می گیریمو سپس آنها را بیرون آورده و دو میله بزرگتر با قطرهای مساوی قرار می دهیم و اندازه پشت تا پشت آن را می گیریم…
اندازه گیری و کنترل زاویه مخروط خارجی :
برای کنترل زاویه مخروط خارجی از چهار وش استفاده می شود که در زیر آنها را خواهم خواند.
با استفاده از میله های استاندارد و راپورتر :
در این روش مخروط مورد نظر را از جهت قاعده کوچک روی صفحه صافی قرار داده و دو میله متساوی القطر از طرفین به آن مماس می کنیم و فاصله پشت تا پشت میله ها را توسط کولیس یا میکرومتر اندازه می گیریم سپس چند قطعه راپورتر در دو طرف مخروط به طور مساوی قرار داده و پشت تا پشت میله ها را در محل جدید نیز اندازه می گیریم
و زاویه مخروط را محاسبه می کنیم…
اندازه گیری و کنترل مخروط داخلی :
زاویه با استفاده از گلوله های استاندارد :
مخروط را از مقطع کوچکتر روی صفحه صافی گذاشته و سپس یک گلوله داخل آن قرار داده و ارتفاع آن را تا لبه مخروط با استفاده از عمق سنج اندازه می گیریم و سپس دو گلوله با قطرهای مختلف داخل آن قرار می دهیم که یکی از گلوله ها بالاتر از مخروط و دیگری پایین تر از مخروط قرار گیرد.
سپس با استفاده از عمق سنج و ارتفاع سنج اندازه می گیریم و بین مرکز دو گلوله مثلث قائم الزاویه ای را رسم می کنیم…
کنترل زاویه مخروط با استفاده از خط کش سینوسی:
در این روش خط کش سینوسی را روی صفحه صافی قرار داده و سپس مخروط را روی آن سوار می کنیم و زیر میله خط کش سینوسی به اندازه ای راپورتر می گذاریم تا یال مخروط به موازات افق قرار گیرد.
باید توجه داشت که افقی قرار گرفتن یال مخروط را با ساعت اندازه گیری کنترل می کنیم…


فشار سنج

فشار سنج

ترانسمیتر اختلاف فشار ، فشار سنج آنالوگ ، فشار سنج دیجیتال ، ترانسمیتر فشار ، مانومتر ، پرشر سوئیچ ، ترانسمیتر اختلاف فشار
فشار سنج چیست ؟
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق فروشنده کلیه تجهیزات اندازه گیری فشار و فلو در صنعت اندازه  گیری و ابزار دقیق ایران
فشار یکی از مهمترین پارامترهای استفاده شده در صنعت برای کنترل پروسه های مختلف میباشد و از تقسیم نیرو بر سطح به دست می ‎آید. این کمیت با توجه به این که در مواردی نظیر ارتفاع سنجی سطح مایعات و همچنین اندازه گیری سرعت سیالات و فلو نیز کاربرد دارد اهمیت ویژه داشته و تجهیزات و وسائل مختلفی جهت اندازه گیری آن در شرایط مختلف ابداع گردیده است .در زیر به پاره ای از متداول ترین این ابزار اشاره گردیده است
ترانسمیتر اختلاف فشار (dp transmitter )
فشار سنج آنالوگ  ( Pressure gage )
فشار سنج دیجیتال (Digital pressure meter or indicator )
ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter )
مانومتر (Monometer )
پرشر سوئیچ (Pressure switch )
ترانسمیتر اختلاف فشار Diffrentional Pressure Transmitter
ترانسمیتر های اختلاف فشار یکی از کلیدی ترین تجهیزات ابزار دقیق محسوب میشوند . این تجهیزات در اندازه گیری پارامترهای دیگری نظیر ارتفاع مخازن و فلو نیز کاربرد فراوان دارد و با توجه به دقت و تکرار پذیری که در اندازه گیری فلو و سطح مایعات دارند در صنعت بسیار استفاده میگردند .امروزه با توجه به پیشرفت علم الکترونیک و استفاده از میکروپروسسور در این تجهیزات امکان کالیبره و مانیتور از راه دور آنها را نیز ممکن کرده است . در انتخاب این تجهیزات بایستی به موارد زیر توجه کرد .
دقت ترانسمیتر
رنج و گستره اندازه گیری فشار
فشار تحمل تجهیز
جنس کپسل که معمولا استیل میباشد
هوشمند یا اسمارت بودن تجهیز که معمولا پروتکل هارت است    امکان کالیبره کردن
فشار سنج یا پرش گیج آنالوگ
Analog Pressure Gauge
فشار سنج آنالوگ از قدیمی ترین ابزار دقیق رایج در صنایع جهت نشان دادن مقدار فشار میباشد که هنوز به لحاظ محبوبتی و قیمت مناسبی که دارد از پر مصرف ترین تجهیزات جهت نمایش فشار میباشد . این تجهیزات که از مکانیزم مکانیکی بوردون تیوب یا دیافراگی و در بعضی موارد بیلوز المنت استفاده میکند با تغییر حالتی که المنت اندازه گیر در اثر فشار پیدا میکند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه که بر حسب فشار بر روی یک صفحه کالیبره شده است به سادگی مقادیر فشار در در گستره ای وسیع حتی تا ۱۰۰۰ بار اندازه گیری میکنند .جهت به کار گیری این تجهیزات به موارد زیر بایستی توجه کرد .
رنج مورد نظر فشار سنج
قطر صفحه نمایش فشار سنج
 نوع و سایز ساکشن فشار سنج
دقت فشار سنج
جنس فشار سنج که معمولا استیل یا برنجی است
افقی یا عمودی بودن در نصب فشار سنج
فشار سنج دیجیتال
Digital Pressure Gauge
این فشار سنجها در حقیقت از یک سنسور حساس از نوع استرین گیج ساخته شده که به کمک مدار الکترونیکی از نوع پل وتسون میتواند مقادیر نیروی وارد شده بر سنسور را به صورت پارامتر الکتریکی و با اسکیل و کالیبره مناسب به فشار نشان دهد . فشار سنجها دیجیتال امکانات بیشتری به اپراتور از لحاظ تغییر واحدهای ، یا ثبت مقادیر ماکزیمم و مینیمم در حافظه داخلی و همچنین امکان کالیبره کردن آسان میدهند . از معایب آنها میتوان به این نکته اشاره کرد که برای اپراتور گیجهای آنالوگ ملموس تر بوده و برای مقایسه بصری بین مقادیر راحت تر است .
فشار سنجهای دیجیتال نسبتا شبیه به فشار سنجهای آنالوگ به نظر میرسد با این تفاوت که به شما امکان اندازه گیری فشار را با قابلیت و دقت بالاتر میدهند . اپراتور به راحتی با فشار باتن های روی دستگاه میتوانید رنجهای فشار را تغییر دهید یا دستگاه را کالیبره نماید . در مدلهای پیشرفته تر امکان ذخیره اطلاعات فشاری و همچنین قابلیت کالیبراسیون در نظر گرفته شده است . در مواردی که دقت بالا مورد نیاز باشد این فشار سنجهای جایگزین مناسبی برای گیج های فشار آنالوگ میباشند . در بعضی مدلهای این فشارسنجها علاوه بر نمایش مقدار فشار شما میتوانید به عنوان پرشر سوئیچ و یا حتی پرشر ترانسمیتر از دستگاه استفاده نمائید . در خرید این تجیهزات بایستی به نکات زیر توجه نمود.
رنج دستگاه
دقت دستگاه
نوع ساکشن
امکانات ثبت مقادیر
امکانات تبدیل واحدها
ترانسمیتر فشار
Pressure transmitter
ترانسمیتر فشار یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات و اداوات ابزار دقیق در کنترل و مانیتورینگ پروسه های مختلف صنعتی است . این تجهیز علاوه بر این که در کنترل فشار و نمایش مقادیر کاربرد دارد میتواند به عنوان ترانسمیتر مقدار سطح مایعات و همچنین در مدلهای دیفرنیسیالی که همان ترانسمیتر اختلاف فشار نام دارد در مانیتورینگ فلو و فلومتری به کار می آید .
این تجهیزات در مدلهای قلمی ارزان قیمت و همچنین نمونه های اسمارت با پروتکل هارت ارائه میگردند . در انتخاب این تجهیزات بایستی به موارد زیر توجه کرد :
مثبت یا منفی بودن فشار
دقت تجهیز
نسبی یا مطلق بودن فشار
رنج یا محدوده اندازه گیر
نوع خروجی مورد نیاز
نوع خورندگی ماده
کنترلر فشار یا پرشر سوئیچ
Pressure controller or Pressure Switch
پرشر سوئچ یا کنترلر فشار جهت تنظیم فشار مخازن یا جلوگیری از افزایش فشار در محیطهای تحت فشار در صنعت کاربرد فراوان دارد . معمولا پرشر سوئیچها به صورت مکانیکی و نظیر فشار سنجها با مکانیزمهای بوردون یا دیافراگم و بلوز در نقطه ست پوینت یا تنظیم یه رله را فعال نموده و با فرمان کنتاکت خود در خروجی به عنوان یک کنترلر On و Off عمل میکند.
در نمونه های دیجیتال و الکترونیکی به جای بوردن یا دیافراگم از استرین گیج استفاده و در خروجی معمولا از ترانزیستور به صورت PNP و یا NPN استفاده میگردد . در نمونه های پیشرفته تر خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و نشاندهنده نیز دارند . در انتخاب یک پرشر سوئیچ بایستی موارد زیر را در نظر داشت
رنج کاری و نقطه تنظیم۲٫       حداکثر فشار قابل تحمل کنترلر فشار
قابلیت استفاده در محیط های انفجاری و IP پرشر سوئیچ
نحوه اتصال و کانکشن کنترلر فشار
دقت و تکرارپذیری کنترلر فشار