فشار سنج

فشار سنج

ترانسمیتر اختلاف فشار ، فشار سنج آنالوگ ، فشار سنج دیجیتال ، ترانسمیتر فشار ، مانومتر ، پرشر سوئیچ ، ترانسمیتر اختلاف فشار
فشار سنج چیست ؟
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق فروشنده کلیه تجهیزات اندازه گیری فشار و فلو در صنعت اندازه  گیری و ابزار دقیق ایران
فشار یکی از مهمترین پارامترهای استفاده شده در صنعت برای کنترل پروسه های مختلف میباشد و از تقسیم نیرو بر سطح به دست می ‎آید. این کمیت با توجه به این که در مواردی نظیر ارتفاع سنجی سطح مایعات و همچنین اندازه گیری سرعت سیالات و فلو نیز کاربرد دارد اهمیت ویژه داشته و تجهیزات و وسائل مختلفی جهت اندازه گیری آن در شرایط مختلف ابداع گردیده است .در زیر به پاره ای از متداول ترین این ابزار اشاره گردیده است
ترانسمیتر اختلاف فشار (dp transmitter )
فشار سنج آنالوگ  ( Pressure gage )
فشار سنج دیجیتال (Digital pressure meter or indicator )
ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter )
مانومتر (Monometer )
پرشر سوئیچ (Pressure switch )
ترانسمیتر اختلاف فشار Diffrentional Pressure Transmitter
ترانسمیتر های اختلاف فشار یکی از کلیدی ترین تجهیزات ابزار دقیق محسوب میشوند . این تجهیزات در اندازه گیری پارامترهای دیگری نظیر ارتفاع مخازن و فلو نیز کاربرد فراوان دارد و با توجه به دقت و تکرار پذیری که در اندازه گیری فلو و سطح مایعات دارند در صنعت بسیار استفاده میگردند .امروزه با توجه به پیشرفت علم الکترونیک و استفاده از میکروپروسسور در این تجهیزات امکان کالیبره و مانیتور از راه دور آنها را نیز ممکن کرده است . در انتخاب این تجهیزات بایستی به موارد زیر توجه کرد .
دقت ترانسمیتر
رنج و گستره اندازه گیری فشار
فشار تحمل تجهیز
جنس کپسل که معمولا استیل میباشد
هوشمند یا اسمارت بودن تجهیز که معمولا پروتکل هارت است    امکان کالیبره کردن
فشار سنج یا پرش گیج آنالوگ
Analog Pressure Gauge
فشار سنج آنالوگ از قدیمی ترین ابزار دقیق رایج در صنایع جهت نشان دادن مقدار فشار میباشد که هنوز به لحاظ محبوبتی و قیمت مناسبی که دارد از پر مصرف ترین تجهیزات جهت نمایش فشار میباشد . این تجهیزات که از مکانیزم مکانیکی بوردون تیوب یا دیافراگی و در بعضی موارد بیلوز المنت استفاده میکند با تغییر حالتی که المنت اندازه گیر در اثر فشار پیدا میکند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه که بر حسب فشار بر روی یک صفحه کالیبره شده است به سادگی مقادیر فشار در در گستره ای وسیع حتی تا ۱۰۰۰ بار اندازه گیری میکنند .جهت به کار گیری این تجهیزات به موارد زیر بایستی توجه کرد .
رنج مورد نظر فشار سنج
قطر صفحه نمایش فشار سنج
 نوع و سایز ساکشن فشار سنج
دقت فشار سنج
جنس فشار سنج که معمولا استیل یا برنجی است
افقی یا عمودی بودن در نصب فشار سنج
فشار سنج دیجیتال
Digital Pressure Gauge
این فشار سنجها در حقیقت از یک سنسور حساس از نوع استرین گیج ساخته شده که به کمک مدار الکترونیکی از نوع پل وتسون میتواند مقادیر نیروی وارد شده بر سنسور را به صورت پارامتر الکتریکی و با اسکیل و کالیبره مناسب به فشار نشان دهد . فشار سنجها دیجیتال امکانات بیشتری به اپراتور از لحاظ تغییر واحدهای ، یا ثبت مقادیر ماکزیمم و مینیمم در حافظه داخلی و همچنین امکان کالیبره کردن آسان میدهند . از معایب آنها میتوان به این نکته اشاره کرد که برای اپراتور گیجهای آنالوگ ملموس تر بوده و برای مقایسه بصری بین مقادیر راحت تر است .
فشار سنجهای دیجیتال نسبتا شبیه به فشار سنجهای آنالوگ به نظر میرسد با این تفاوت که به شما امکان اندازه گیری فشار را با قابلیت و دقت بالاتر میدهند . اپراتور به راحتی با فشار باتن های روی دستگاه میتوانید رنجهای فشار را تغییر دهید یا دستگاه را کالیبره نماید . در مدلهای پیشرفته تر امکان ذخیره اطلاعات فشاری و همچنین قابلیت کالیبراسیون در نظر گرفته شده است . در مواردی که دقت بالا مورد نیاز باشد این فشار سنجهای جایگزین مناسبی برای گیج های فشار آنالوگ میباشند . در بعضی مدلهای این فشارسنجها علاوه بر نمایش مقدار فشار شما میتوانید به عنوان پرشر سوئیچ و یا حتی پرشر ترانسمیتر از دستگاه استفاده نمائید . در خرید این تجیهزات بایستی به نکات زیر توجه نمود.
رنج دستگاه
دقت دستگاه
نوع ساکشن
امکانات ثبت مقادیر
امکانات تبدیل واحدها
ترانسمیتر فشار
Pressure transmitter
ترانسمیتر فشار یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات و اداوات ابزار دقیق در کنترل و مانیتورینگ پروسه های مختلف صنعتی است . این تجهیز علاوه بر این که در کنترل فشار و نمایش مقادیر کاربرد دارد میتواند به عنوان ترانسمیتر مقدار سطح مایعات و همچنین در مدلهای دیفرنیسیالی که همان ترانسمیتر اختلاف فشار نام دارد در مانیتورینگ فلو و فلومتری به کار می آید .
این تجهیزات در مدلهای قلمی ارزان قیمت و همچنین نمونه های اسمارت با پروتکل هارت ارائه میگردند . در انتخاب این تجهیزات بایستی به موارد زیر توجه کرد :
مثبت یا منفی بودن فشار
دقت تجهیز
نسبی یا مطلق بودن فشار
رنج یا محدوده اندازه گیر
نوع خروجی مورد نیاز
نوع خورندگی ماده
کنترلر فشار یا پرشر سوئیچ
Pressure controller or Pressure Switch
پرشر سوئچ یا کنترلر فشار جهت تنظیم فشار مخازن یا جلوگیری از افزایش فشار در محیطهای تحت فشار در صنعت کاربرد فراوان دارد . معمولا پرشر سوئیچها به صورت مکانیکی و نظیر فشار سنجها با مکانیزمهای بوردون یا دیافراگم و بلوز در نقطه ست پوینت یا تنظیم یه رله را فعال نموده و با فرمان کنتاکت خود در خروجی به عنوان یک کنترلر On و Off عمل میکند.
در نمونه های دیجیتال و الکترونیکی به جای بوردن یا دیافراگم از استرین گیج استفاده و در خروجی معمولا از ترانزیستور به صورت PNP و یا NPN استفاده میگردد . در نمونه های پیشرفته تر خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و نشاندهنده نیز دارند . در انتخاب یک پرشر سوئیچ بایستی موارد زیر را در نظر داشت
رنج کاری و نقطه تنظیم۲٫       حداکثر فشار قابل تحمل کنترلر فشار
قابلیت استفاده در محیط های انفجاری و IP پرشر سوئیچ
نحوه اتصال و کانکشن کنترلر فشار
دقت و تکرارپذیری کنترلر فشار


فلومتر

فلومتر

ابزار دقیق ، دبی سنج ، فلومتر الکترومغناطیسی ، فلومتر آلتراسونیک ، سرعت سنج ،
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق تامین کننده کالاهای ابزار دقیق از برند های ، EMERSON ، WIKA ، اندرس ، یوکوگاوا ، فیشر و غیره درایران
فلو متر یا دبی سنج وسیله ایست که حجم مواد عبوری را نسبت به زمان معرفی میکند . در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و … دانستن مقدار دقیق فلوی عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت حیاتی است . توجه به این نکته که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است در بسیاری موارد نظیر پروسه های صنعتی کاربرد دارد . همچنین اندازه گیری دقیق فلو به دلیل ملاحظات مالی در فروش وخرید حجم مشخصی از ماده و کالا مانند کنتور گاز خانگی و تبادلات نفتی و …اهمیت ویژه ای دارد.
تکنیکنهای مختلفی برای اندازه گیری فلو به کار میرود که میتوان به پاره از متداولترین آنها در زیر اشاره کرد .
روش جابجائی مثبت Positive Displacement
اوریفیس پلیت Orifice Plate
روش توربینی Turbine
روتامتری (variable area)
آلتراسونیک با پدیده دوپلر Ultrasonic: Doppler
آلتراسونیک با روش زمان انتقال و …. Ultrasonic: Transit Time, Time of Travel, Time of Flight
ونتوری Orifice Plate
مغناطیسی Magnetic
ورتکس Vortex Shedding
روتامتر) Variable Area (Rotameter
فلومتر مخصوص کانالهای باز Weir and Flume Open channel
کوریالیس Coriolis
گرمائی Thermal
پیتوت Pitot Tube
اصول اندازه گیری فلومترهای الکترومغناطیسی :
اصول اندازه گیری فلومترهای الکترومغناطیسی بر طبق قانون فارادی در مورد القاء مغناطیسی می باشد.
در صورت اتصال برق به یک سیم پیچ ،یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می گردد. با عبور یک مایع رسانا مانند
آب از این میدان ، خطوط مغناطیسی آن طع و در نتیبجه جریان ضعیف میلی ولتی  mV  ایجاد می گردد ،که مقدار آن متناسب  با سرعت عبور آب از میدان خواهد بود . این جریان توسط دو الکترود میدان دریافت ، تقویت و درنهایت سرعت مایع مشخص می گردد. با توجه به مشخص بودن قطر لوله ، دبی میزان جریان مایع معین میگردد.  
فلومتر التراسونیک
در فلومتر التراسونیک از امواج التراسونیک برای اندازه گیری دبی استفاده می شود. مهمترین مزیت این روش عدم نیاز به قطع لوله برای نصب فلومتر است. به این ترتیب مقدار دبی سیال از روی لوله اندازه گیری می شود. از جمله مزایای دیگر این روش می توان به امکان استفاده از یک فلومتر برای سایزهای مختلف لوله اشاره کرد.
کاربرد دبی سنج:
تاسیسات آب وفاضلاب،خروجی سدها،چاهها،ایستگاههای پمپاژ،خطوط آبرسانی شهری و روستائی همچنین اندازه گیری آب خام،شرب ویا تصفیه شده،هرزآب، فاضلاب
صنایع شیمیائی ، اسیدها ، سودهای سوز آور ، سریش ، چسب
صنایع غذایی ، آب معدنی ، شیر ، ماست ، دوغ ، ملاس ، شیره چغندر و
صنایع داروئی  و  صنایع کاغذ سازی ، خمیر چوب ، دوغاب
 فلومتر آلتراسونیک
Ultrasonic Flowmeter
—امروزه روشهای آلتراسونیک جزء لاینفک بیشتر تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق مخصوصا نمونه های غیر تماسی گردیده است .در فلومترهای آلتراسونیک که در حوزه وسیعی از سیالات ائم از گازها و مایعات کاربرد دارند با توجه به خواص دوپلر که در فیزیک با آن آشنا هستید فرکانسی از یه منبع تولید شده و از طرف دیگر یک گیرنده این فرکانس را لحظه به لحظه چک میکند . در صورتی که فلوی سیال دچار تغییر میشود این فرکانس رفت و برگشت تغییر به خاطر سرعت سیال تغییر محسوسی خواهد داشت . اندازه گیری و کالیبره این تغییرات بر حسب فلو به شما امکان اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک را خواهد داد . در عمل تکنیک اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک پیچیدگی های خود را خواهد داشت ولی اساس اندازه گیری اکثر فلومترهای اولتراسونیک مکانیزم دوپلر میباشد .
—در انتخاب فلومتر آلتراسونیک موارد زیر را در نظر داشته باشید :
—رنج فول
—فشار خط
—نحوه نصب
—چگالی یا ویسکوزیته سیال
—پرتابل یا ثابت بودن دستگاه
—وجود ذرات ناخالص در سیال                              
فلومترهای الکترومغناطیسی بر اساس قانون القاء فاراده کار میکنند.بر اساس این قانون اگر یک جسم هادی درون یک میدان مغناطیسی حرکت کند ، ولتاژ در دو سر هادی القا میشود.این ولتاژ القایی متناسب با سرعت هادی خواهد بود.در روش فلومتری مغناطیسی معمولا مقدار رسانایی سیال را ۵ میکرو زیمنس در نظر میگیرند که در نتیجه کاربرد این روش را محدود به سیالات رسانا میکند.   
– فلومتر اوسیلاتور OSCILLATOR FLOWMETER:
—این روش مشابه به روش اندازه گیری تفاضلی (D.P) میباشد.بدینگونه که سیال از یک اورفیس که درون فلومتر می باشد عبور داده میشود و دو گذرکاه فرعی (By pass) در دو قسمت اورفیس قرار دارد.فشار دینامیک اورفیس باعث میشود که قسمتی از سیال به درون گذرگاه فرعی وارد شود.مسیر فرعی مجهز به یک اسیلاتور بوده که در اثر ورود سیال به چپ و راست حرکت میکند و تولید فرکانس خروجی متناسب با سرعت سیال می کند که نهایتا این فرکانس توسط Hot wire اندازه گیری میشودو به سیگنال ۴-۲۰ میلی آمپر تبدیل میشود.  
 


عرضه کننده دوربین حرارتی

عرضه کننده دوربین حرارتی

عرضه انواع دوربین حرارتی
انرژی infrared فقط یک قسمتی از طیف الکترو مغناطیس است که اشعهٔ گاما, x و ماورای بنفش و محیط نازکی از نور مرئی، مادون قرمز، موج‌های تراهرتز و موج‌های کوتاه و موج‌های رادیویی را در بر می‌گیرد. تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی بین طول موج‌های آن‌ها وجود دارد. و همهٔ این‌ها یک مقدار خاصی از اشعه‌ای از بدنه‌ای سیاه را به عنوان یک تابع از دما ساطع می‌کنند. و به طور عمومی یک دوربین خاص می‌تواند یک راه را مانند یک دوربین معمولی که نور مرئی دارد، پیدا کند و حتی در تاریکی کامل هم کار می‌کند. به دلیل اینکه سطح نور محدود هیچ اهمیتی برای آنها ندارد و این باعث می‌شود که برای عملیات رهایی از ساختمان پر از دود(مه غلبظ) و راه‌های زیر زمینی مفید باشد.

 

نمایش ترموویژن
تصاویر از دوربین‌های infrared به تک رنگی متمائل می‌شوند به دلیل اینکه دوربین‌ها به طور عمومی با فقط یک نوع از سنسورهای واکنش دهنده به رنج یک طول موج اشعهٔ مادون قرمز طراحی می‌شوند.
دوربین‌های رنگی به ساختمان پیچیده تری با موج‌های متفاوت و رنگی نیاز دارند کمتر معنی بیرون طیف مرئی نرمال را دارد. به دلیل اینکه طول موج‌های متفاوت نسبت به سیستم‌های دید رنگی مورد استفادهٔ انسان نمایش داده نمی‌شوند. گاهی اوقات این تصویرهای تک رنگ در رنگ‌های ساختگی نمایش داده می‌شوند که تغییر رنگ بیشتر از تغییر در سختی استفاده می‌شود تا تغییرات در سیگنال را نمایش دهد. این مفید است به دلیل اینکه هر چند بشر رنج حرکتی بیشتری د رپیدا کردن سختی از سراسر رنگ دارد. توانایی بهتر دیدین سختی در منطقه‌های روشن یک محدودیت عادلانه‌ای است. این فن برش سختی نامیده می‌شود.
برای استفاذه در اندازه گیری دمای روشن‌ترین قسمت تصویر که به طور عادی سفید رنگ اند، بین قرمز و زرد واسطه می‌شود و قسمت آبی را تیره می‌کند. یک معیار باید یک رنگ نادرست تصویر را با رنگ‌های وابسته به دما نشان دهد.
تکیک پذیری قابل ملاحظهٔ آن‌ها پایین تر از دوربین‌های نوری است.
اغلب فقط ۱۶۰*۱۲۰ یا ۳۲۰*۲۴۰ پیکسل دوربین‌های ترمو گرافیک خیلی گرانتر از نقطهٔ مقابل طیف‌های مرئی هستند.
و مدل‌های high evendمعمولا به عنوان dual useو export restricted فرض می‌شوند. در ردیاب‌های uncooled تفاوت دما در پیکسل‌های سنسور کوچک هستند ۱درجه سانتی گراد تفاوت در مرحلهٔ استنتاج فقط ۰۳. درجه سانتی گراد متفاوت با سنسور است.
زمان واکنش پیکسل تدریجی است در رنج ۱۰ میلیون ثانیه.
عکس برداری تصویر حرارتی استفاده‌های دیگر زیادی دارد برای مثال:
آتش نشان‌ها آن‌ها برای دیدن در بین دود استفاده می‌کنند برای پیدا کردن شخص وlocalize htpots of fires.
با تصویر حرارتی تکنیک‌های نگه داری خط توان در بخش‌ها و فصل‌ها ی بیش از اندازه دارای گرما قرار داده می‌شود teltaleنشان شکستگی را تا potential hazrd10 برطرف می‌کند. جایی که عایق حرارتی معیوب می‌شوند تکنیک‌های ساخت ساختمان‌ها می‌تواند گرمایی که نفوذ می‌کند تا اثرات گرما یا سرمای شرایط جوی را بهبود بخشند. دوربین تصویر حرارتی در تعدادی از ماشین‌های تجملی نصب می‌شوند تا به راننده کمک کنند. تعدادی از فعالیت‌های وابسته به علم فیزیولوژی، واکنش‌های خاص، در بشر و دیگر حیوانات خون گرم وجود دارد که می‌توانند با تصویر مربوط به گرماسنجی آگاه شوند.
دوربین‌های مادون قرمز می‌توانند در اغلب تلسکوب‌های تحقیقاتی علم نجوم پیدا شوند.
انواع
دوربین‌های دما نگاری می‌توانندبه صورت گسترده به دو نوع تقسیم شوند: آنهایی که آشکار گر تصویر cooled infrared دارندو آنهایی که آشکار گر تصویر uncooled infrared دارند.
آشکارگرهای cooled infrared
آشکار گرهای cooled که معمولاً در یک جعبه خلا ایزوله قرار دارند. عملیات سرد کردن برای عملکرد مواد نیمه هادی استفاده شده لازم است. گسترهٔ دمایی استفاده شده از ۴k تا دقیقا کمتر از دمای اتاق است. که به تکنولوژی آشکارگر بستگی دارد. جدیدترین آشکارگرهای از نوع cooled در دمای ۶۰k تا ۱۰۰k کار می‌کندکه بستگی به درجه عملکرد و نوع آنها دارد. بدون سرد کردن این سنسورها (که مانند دوربینهای دیجیتال انرژی نور را رد یابی و تبدیل می‌کند) «کور» خواهد بود یا اینکه با تششعات خودشان غرق می‌شوند. بیفایدگی دوربین‌های از نوع cooled آن است که در هر دو مرحله ساخت و اجرا پر هزینه هستند. سرد کردن تشنهٔ انرژی است همچنین وقت گیر. دوربین ممکن است چند دقیقه لازم داشته باشد سرد شود قبل از اینکه شروع به کار کند. معمول‌ترین سیستم‌های سرد کننده خنک کننده‌های گردشی استرلینگ هستند. با انکه ابزارهای سرد کننده نسبتا گران و حجیم هستند. دوربین‌های cooled کیفیت تصویر فوق العاده‌ای نسبت به نوع uncooled دارند. در ضمن حساسیت بالاتر دوربین‌های uncooled اجازه استفاده بیشتر از لنزهای کانوک، قابلیت‌های اجرایی با لنزهای با فاصله کانونی زیادو هم کوچکتر و هم ارزانتر را می‌دهد.
یک راه چاره نسبت به خنک کننده موتور استرلینگ استفاده از اندازه گیرهای در فشار بالا ی نیتروژن است. گاز فشرده شده با استفاده از یک روزنه بسیار ریز گسترده می‌شود و از یک مبدل گرمایی کوچک عبور می‌کند و منتج به احیا کننده با اثر ژول تامسون می‌شود. برای چنین سیستم‌هایی منبع فشرده سازی گاز یک نگرانی منطقی برای استفاده زمینه‌ای است.
موادی که آشکارگرهای نوع cooled استفاده می‌شوند. آشکارگرهای نوری هستند که اساس آنها گستردهی وسیعی از نیمه‌های narrow gap است شامل:
-ایندینم آنتی موناید
-ایندیم اسناید
-جیوه کادمیم تلوراید
-لید سوفلاید
– لید سلناید
آشکار گرهای نوری مادون قرمز می‌توانند با استفاده از نیمه هادی‌های high band gap ساخته شوند. مانند آشکارگرهای نوری quantum well infrared. تعدادی از تکنولوژی‌های بلومتر(رسانایی سنجی)موجود است.
در اصل دستگاه‌های super conducting tunneling Junction می‌توانند به عنوان سنسورهای مادون قرمز استفاده شوند چون گپ باریکی دارد. صف‌های کوچک نشان داده شده‌اند. استفاده گسترده آنها سخت است چون حساسیت بالای آنها نیاز به حفاظت دقیق از تششعات اطراف دارد.
آشکارگرهای ابر رسانا حساسیت بالایی دارند که حتی بعضی فوتون‌ها را تنها ثبت می‌کنند. برای مثال ESAهای SCAM. به هر حال آنها در دسترس عوام خارج از محیط آزمایشگاهی قرار نمی‌گیرد.
آشکارگرهای Uncooled infrared
دوربین تصویر حرارتی در یونان در انتهای فرودگاه عکس برداری می‌کنند. تصویر حرارتی می‌تواند دمای زیاد بدن را پیدا کند، یکی از نشانه‌های ویروس h1n1
دوربین حرارتی uncooled به عنوان یک سنسوری که در دمای محدود عمل می‌کند یا یک سنسور که در یک دمایی نزدیک به دمای محدود با استفاده از ابزارهای کنترل دمای کوچک پایدار می‌شود، استفاده می‌شود.
همهٔ ردیاب‌های مدرن uncooled از سنسوری که با تغییر مقاومت، ولتاژ، جریان، وقتی که به وسیلهٔ اشعهٔ مادون قرمز گرم می‌شوند، کار می‌کنند، استفاده می‌کنند. این تغییرات وجود دارد و سپس اندازه گیری می‌شود و با مقدار دمای عامل سنسورها مقایسه می‌شود.
سنسورهای مادون قرمز می‌توانند در یک دمای عامل پایدار شوند تا نویز تصویر را کاهش دهند.
اما آن‌ها سرد نیستند تا دما را پایین بیاورند و کولرهای برودتی گران به بزرگی نیاز ندارند، این باعث می‌شود دوربین‌های مادون قرمز کوچک تر و ارزان تر باشند. با وجود این دقت و کیفیت تصویر آن‌ها کمتر از ردیاب‌های cooled است این تفاوت‌ها در مرحلهٔ ساخت آن‌ها به وسیلهٔ تکنولوژی در حال حاضر محدود می‌شود.
ردیاب‌های cooledاغلب بر مواد,pyroelectric ferroelectricیا تکنولوژی microbolometerمبتنی هستند. این مواد از پیکسل‌هایی با وابستگی دمایی خاص استفاده می‌کنند که از نظر دمایی از محیط و جاده‌های الکترونیکی عایق می‌شوند.
ردیاب‌های ferroelectricدر یک دمای نزدیک به دمای تبدیل فاز مواد سنسورها عمل می‌کنند. دمای پیکسل‌ها به وابستگی دمای بالای polarization تعبیر می‌شود.NETDهای در دسترس ردیاب‌های ferroelectricبا نورشناسی f/1وسنسورهای ۳۲۰*۲۴۰٬۷۰-۸۰mk است. یک سنسور ممکن محتویات bump-bonded، باریم واسترو نتیم و نمک اسی تیتانیوم را به وسیلهٔ عایق حرارتی polymideجمع می‌کند.
Microbolometerهای سیلیکون می‌توانند به NETDپایین تا ۲۰mkبرسند، ان‌ها شامل لایهٔ نازکی پنتوکسید وانادیم که عنصرهای معلق روی اتصال نیترید سیلیکون بالای silicon-based scaning electronicرا دریافت می‌کنند.
مقاومت الکتریکی عنصرهای دریافتی در یک چارچوب اندازه گیری می‌شود. بهبود جریان، آرایش صفحهٔ کانونی uncooledدر ابتدا روی حساسیت بالا و تراکم پیکسل‌ها متمرکز می‌شود تعدادی از موادی که در آرایش سنسورها استفاده می‌شود: • وانادیوم (پنجم) اکسید (فلزی عایق تغییر فاز مواد برای آرایه microbolometer) • لانتانیم manganite باریم (LBMO، فلزی عایق مواد تغییر فاز) • سیلیکن آمورف • titanate zirconate سرب (PZT) • لانتانیم doped titanate zirconate سرب (PLZT) • tantalate اسکاندیم سرب (PST) • titanate لانتانیم سرب (PLT) • titanate سرب (پاسیفیک) • niobate روی سرب (PZN) • titanate استرانسیم سرب (PSrT) • باریم استرانسیم titanate (BST) • titanate باریوم (BT) • sulfoiodide آنتیموان (SbSI) • difluoride polyvinylidene (PVDF)
آموزش و صدور گواهینامه برای کسی که گرماسنجی می‌کند
گذشته از تست تجهیزات، آموزش مهم‌ترین سرمایه گذاری ای است که یک شرکت در برنامه بازرسی مادون قرمز دارد. پیشرفت در تکنولوژی تجهیزات مادون قرمزی را ارائه کرده‌است که کاربر پسند است، اما دمانگاری مادون قرمز، فن آوری «به سادگی نقطه و شوت» نیست. علاوه بر درک شی و یا سیستم در حال بازرسی، گرماسنجها باید همچنین منابع خطای مشترکی را که می‌تواند روی مشاهدات داده‌های حرارتی تاثیرگذارد بدانند. به طور معمول، دوره‌های آموزشی مادون قرمز باید مباحث تئوری مادون قرمز، مفاهیم انتقال گرما، انتخاب تجهیزات و راه اندازی، چگونگی حذف و یا غلبه بر منابع خطای معمول، و کاربردهای خاص را پوشش دهد. خانه و صاحبان کسب و کاری که خود برای تصویربرداری حرارتی تلاش می‌کنند، در تلاش بهبود راندمان مصرف انرژی خانه، غالبا تصاویر را بغلط تفسیرمی کنند و ممکن است برای پیشرفت‌های غیر ضروری وقت صرف کنند. حرفه ایهای تصویربرداری حرارتی سازه می‌توانند به طریق مناسب متن‌ها را تفسیر و توصیه به اندازه گیری‌های مقرون به صرفه کنند تا بهره وری در ساختمان را بهبود بخشند.
گواهی نامه برای اثبات صلاحیت نوشته شده‌است، و کسی که به خوبی برای گرماسنجی آموزش داده شود نه تنها آموزش دیده، بلکه به درستی هم گواهی شده. ایزو ۱۸۴۳۴ پایین معیارهای ممیزی می‌باشد. این سه سطح از گرماسنجشگرها را به وجود می‌آورد: • یک گرماسنجشگر واجد شرایط سطح ۱ کسی است که “گواهی شده برای انجام اندازه گیری‌های صنعتی و وابسته به گرماسنجی و دمانگاریIR اساسی با توجه به روشهای پیاده شده و به رسمیت شناخته شده “. • گرماسنجشگر واجد شرایط سطح ۲ کسی است که ” واجد شرایط است برای انجام و / یا دمانگاری IR مستقیم با توجه به روشهای پیاده شده و به رسمیت شناخته شده ” • یک گرماسنجشگر واجد شرایط سطح ۳ کسی است که «واجد شرایط است برای انجام انواع اندازه گیری و تجزیه و تحلیل وابسته به گرماسنجی یا دمانگاری».
جهت مطابقت با این شرایط به طور کامل، یک سطح ۱ای باید: • حداقل ۴۰ ساعت آموزش تحت یک برنامهٔ تایید و تصویب شده را کامل کند و یک امتحان را با حداقل ۷۵ ٪ بگذراند. • به مدت حداقل ۱۲ ماه به عنوان کسی که در گرماسنجی فعال است کارکند. • حداقل ۴۰۰ ساعت تجربه انباشته در دمانگاری داشته باشد. • ارسال اثبات این قضیه.
یک سطح ۲ ای باید: • با تمام احتیاجات سطح ۱ کسی که گرماسنجی کند آشنا باشد. • بیشتر از ۴۰ ساعت آموزش تحت یک برنامهٔ تایید و تصویب شده را کامل کند و یک امتحان را با حداقل ۷۵ ٪ بگذراند. • به مدت حداقل ۲۴ ماه به عنوان کسی که در گرماسنجی فعال است کارکند. • حداقل ۱۲۰۰ ساعت تجربه انباشته در دمانگاری داشته باشد. • ارسال اثبات این قضیه.
یک سطح ۳ ای باید: • با تمام احتیاجات سطح ۱ کسی که گرماسنجی کند آشنا باشد. • بیشتر از ۴۰ ساعت آموزش تحت یک برنامهٔ تایید و تصویب شده را کامل کند و یک امتحان را با حداقل ۷۵ ٪ بگذراند. • به مدت حداقل ۴۸ ماه به عنوان کسی که در گرماسنجی فعال است کارکند. • حداقل ۱۹۲۰ ساعت تجربه انباشته در دمانگاری داشته باشد. • ارسال اثبات این قضیه.
همچنین یک گواهینامه در دمانگاری علوم ساختمان وجود دارد. یک CBST آموزشهای خاصی در تشخیص ساختمان و تفسیر الگودهی در تصاویر حرارتی استفاده شدهٔ در حال بررسی شکست‌های ساختمان می‌بیند.
این مهم است که در زمان استخدام گرماسنجشگرها سطح گواهینامه آنها بررسی شود، و اطمینان یابیم که دانش انها در زمینه خواست شما کافی است. همچنین توصیه می‌شود که شرکتهای دمانگاری گرماسنجشگرهای سطح ۳ خودشان را داشته باشند، یا این که آنها را در خدمات سطح ۳ استخدام کنند.
در ایالات متحده آمریکا گواهی ASNT عمدتا استفاده می‌شود. به طور مشابه، آن هم سه سطح دارد. باید اشاره کرد که تحت سیستم ASNT، صدور گواهینامه توسط کارفرما صورت می‌گیرد. این بدان معنی است که گرماسنجشگرها نمی‌تواند گواهینامه خود را از کاری به کاردیگر با خود ببرند، و همچنین بدین معنی است که بسیاری از کسب و کارهای یک فرد ممکن است «صدور گواهینامه خود» باشد، که سقوط عمده‌ای از این سیستم می‌باشد.
کاربردها
در اصل توسعه یافته برای استفاده ارتش در طول جنگ کره‌است، دوربین‌های وابسته به گرماسنجی یا دمانگاری به آرامی به دیگر زمینه‌های متنوعی چون پزشکی و باستان‌شناسی مهاجرت کرده‌اند. اخیرا، کاهش قیمت‌ها کمک کرده‌است بتوان اتخاذ تکنولوژی دیدن مادون قرمز را انجام داد. اپتیکهای پیشرفته و رابط‌های نرم‌افزاری پیشرفته به منظور ارتقاء تطبیق پذیری از دوربین‌های مادون قرمز ادامه دارد. • نجوم، در دستگاه‌های مانند تلسکوپ فضایی اسپیتزر • دوربین دید در شب • عملیات آتش نشانی • کاربرد پلیسی و نظامی در تشخیص هدف و دستگیری • نیروی انتظامی و ضد تروریسم • تعمیر و نگهداری پیش بینی شده (هشدار نارسایی زودرس) در تجهیزات الکتریکی و مکانیکی • نظارت بر فرایند • مراقبت وضعیت و نظارت • برنامه‌های کاربردی خودرو • ممیزی انرژی ساختمان عایق و تشخیص نشت گاز مبرد • بازرسی سقف • استفاده از عایق صوتی جهت کاهش صدا • تحلیل سازه دیوار مصالح ساختمانی • تشخیص رطوبت در دیوار و پشت بام (و در نتیجه اغلب به نوبه خود بخشی از اصلاح قالب) • تصویر برداری شیمیایی • آزمایش پزشکی برای تشخیص • آزمونهای غیرمخرب • کنترل کیفیت در محیط‌های تولید • تحقیقات و توسعه محصولات جدید • تشخیص آلودگی پساب • جانمایی گورهای بینام و نشان • باستان‌شناسی هوایی • تحقیق و توسعه سیمان • عملیات جستجو و نجات • نظارت فنی بر اقدامات ضد • نظارت قرنطینهای از بازدید کنندگان کشور • آشکارساز شعله
مشخصات کلی دستگاه:
برخی از پارامترهای تعیین سیستم دوربین مادون قرمز عبارتند از: • تعداد پیکسل • نویز اختلاف دما معادل (NETD) • باند طیفی • طول عمر سنسور • حداقل اختلاف دمای قابل قبول (MRTD) • میدان دید • محدوده دینامیکی • قدرت ورودی • جرم و حجم
سنسور چیست؟
سنسور المان حس کننده‌ای است که کمیتهای فیزیکی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و… را به کمیتهای الکتریکی پیوسته (آنالوگ) یا غیرپیوسته (دیجیتال) تبدیل می‌کند. این سنسورها در انواع دستگاههای اندازه گیری، سیستمهای کنترل آنالوگ و دیجیتال مانند PLC مورد استفاده قرار می‌گیرند. عملکرد سنسورها و قابلیت اتصال آنها به دستگاههای مختلف از جمله PLC باعث شده‌است که سنسور بخشی از اجزای جدا نشدنی دستگاه کنترل اتوماتیک باشد. سنسورها اطلاعات مختلف از وضعیت اجزای متحرک سیستم را به واحد کنترل ارسال نموده و باعث تغییر وضعیت عملکرد دستگاهها می‌شوند.
سنسورهای مادون قرمز پسیو
«سنسورهای مادون قرمز پسیو» وسایل الکترونیکی هستند که تشعشعات اینفرارد از اجسام و اهداف را در میدان دیدش اندازه گیری می‌کند. به این سنسورها “سنسورهای PIR” گفته می‌شود که از مخفف Passive InfraRed sensors گرفته شده‌است.
PIRها گاهی برای آشکارسازی اهداف متحرک بکار می‌روند، به این صورت که منبع انتشار اینفرارد با یک دما، مانند بدن، از جلوی منبع اینفرارد دیگر با دمای دیگر، مانند دیوار عبور می‌کند و بر اساس این تغییر آشکار سازی صورت می‌گیرد.
همه اشیاء اینفرارد (مادون قرمز) تشعشع می‌کنند. این تشعشع از دید انسان نامرئی است ولی می‌تواند با وسایل الکترونیکی که برای این هدف ساخته شده‌اند، آشکار شود. عبارت «پسیو» در این سنسور به این معنی است که این سنسور از خود هیچ نوع انرژی ساتع نمی‌کند، و فقط تشعشعات اینفرارد را از قسمت جلوئی سنسور (Sensor Face) دریافت می‌کند. در هسته یا مرکز PIR یک یا دسته‌ای از سنسورهای نیمه هادی وجود دارد، که مساحت تقریبی آن یک چهارم اینچ مربع است. این ناحیه از مواد گرما برقی (pyroelectric) ساخته شده‌است.
شرکت ایران بی تی ام عرضه کننده انواع دوربین حرارتی با قیمت مناسب و کیفیت عالی همراه با یک سال گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش می باشد .
جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با دیگر محصولات صنعتی و الکتریکال و ابزار دقیق ارائه شده توسط شرکت ایران بی تی ام به سایت مراجعه فرمایید .
کلمات کلیدی:
ترموویژن ، ترمال کمرا ، دوربین ترموگرافی ، دوربین دید در شب ، اینفرارد ترمومتر.نماینده فروش ترموویژن ، انواع ترمال کمرا ، دوربین ترموگرافی ، دوربین دید در شب ، اینفرارد ترمومتر در شرق کشور،ترموویژن ، ترمال کمرا ، دوربین ترموگرافی ، دوربین دید در شب ، اینفرارد ترمومتر


عرضه انواع ترموویژن

عرضه انواع ترموویژن

نمایندگی عرضه و فروش انواع  دوربین ترموویژن
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق وارد کننده کلیه تجهیزات تست حرارتی ، از جمله ترموویژن ، ترمومتر ، ترموگراف از برندهای فلوک ، NEC ، FLIR ، آی ری تک ، در ایران، این محصولات را با کمترین قیمت ارائه می کند.
ترموویژن چیست ؟
وسیله ای است که توانایی اندازه گیری و نمایش محدوده خاصی از امواج مادون قرمز را دارد.
ترموگرافی چیست؟
ترموگرافی یا تصویر برداری حرارتی دیجیتال مادون قرمز یک تست فیزیولوژی غیر مهاجم است که تنها در مدت زمان کوتاهی انجام می گردد در این تکنیک تشخیص از طریق تبدیل انرژی مادون قرمز متساعد شده از پوست به صورت تصویر قابل روئیت می گردد.با استفاده از این فناوری تغییرات دما ، مرزهای اختلاف در سطوح بزرگ و کوچک و یا دور از دسترس مشخص می شود.
کاربرد ترموویژن
با پیشرفت علم و تکنولوژی در علم پزشکی ، سیر شناسایی و درمان افراد به سمتی سوق پیدا می کند که بیمار کمترین زمان را در شناسایی و بهبود سپری کند . بسیاری از مواقع فشار روانی و روحی بیمار آنقدر زیاد است که بیماران علاوه بر عدم شناخت نسبت به روش های درمان بیماری خود، امیدی نیز به بهبودی و درمان ندارند و از قرار گرفتن در معرض آزمایشات مختلف هراس دارند. بعد از اینکه در سال 1970 دوربین ترموگرافی برای اولین بار توسط ارتش آمریکا جهت استفاده از دید در شب به کار گرفته شد. طی سالهای بعد این دستگاه از FDAاین مجوز را گرفت تا در کنار روش های دیگر تشخیصی فعالیت داشته باشد. پایه استفاده از این دستگاه حساسیت حرارتی در نقاط مختلف است و با توجه به اینکه در بدن انسان گردش خون وجود دارد و تولید حرارت می کند پس می توان از این دستگاه در مراحل اولیه تشخیص در کنار سایر تجهیزات استفاده کرد.
از مزایای این دستگاه کوچک و قابل حمل بودن ، کاربر پسند بودن و عدم نیاز به گذراندن دورهای طولانی آموزشی است و مهمتر اینکه هیچ گونه عارضه ای بر روی بدن نداشته و بیمار نیازی به آمادگی قبل از انجام آزمایش ندارد.

جهت آشنایی با محصولات شرکت ایران بی تی ام و خرید آن میتوانید به سایت ایران بی تی ام مراجعه فرمایید .این شرکت محصولات خود را با یک سال گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش و قیمت مناسب و کیفیت عالی عرضه می کند .
کلمات کلیدی:
دوربین حرارتی ، ترموگرافی ،فروش ترموویژن ،عرضه انواع ترموویژن، قیمت دوربین حرارتی ، دوربین ترموگراف عالی


گاز

گاز

ایمنی در مرف گاز را چگون بسنجیم ؟
وسایل گاز سوز و گاز خروجی از انها را چگونه چک کنیم ؟
آنالایزر گاز چیست ؟
گاز سنج چیست ؟
تستر گاز چیست ؟
گاز چیست ؟
اگر اهل جستجو باشیم ،هر روز مطالب زیادی در فضای مجازی ، سایت ها ، روزنامه ها و رسانه های خبری مشاهده می کنیم که در مورد نکات ایمنی و نحوه صحیح مصرف گاز وعلل وعوامل حوادث واتفاقات آن به رشته تحریر درآمده است .با این وجود متاسفانه هر از چند گاهی شاهد آن هستیم که به دلیل عدم اطلاع از اصول فنی و یا سهل انگاری در رعایت استانداردها و نکات ایمنی برخی ازشهروندان دچار مسدومیت و یا آسیب دیدگی می شوند که بعضا حوادث تلخ و ناگوار و جبران ناپذیری با خود به همراه می آورد. دراین فکر بودم چگونه ذهن خودمان رامحک بزنیم ؟!ممکن است فرصت و یا حوصله خواندن مقاله و یاداشت های متعدد در این زمینه را نداشته باشیم و یا اصولا آنرا محک خوبی برای ارزیابی خود نیابیم ، بر آن شدم که سئوالاتی را که دانستن پاسخ قریب به اتفاق آنها برای همه ما لازم است تهیه نمایم ودر معرض بازدید عموم قرار دهم،برای سنجش میزان حضور ذهن و آگاهی خود دقایقی از وقت خود راصرف پاسخ به سئوالات ذیل بکنید و در پایان با پاسخ های صحیح ارائه شده بسنجید و با این کار ذهنتان را در یادآوری و یا کسب اطلاعات بیشتر یاری نمایید.
دلیل اصلی تولید منواکسید کربن چیست؟
نرسیدن اکسیژن کافی به شعله 2- وجود موانع در مسیر محصولات احتراق
استفاده از دودکش های غیر استاندارد 4- هر سه مورد
میل ترکیبی منواکسید کربن با هموگلوبین خون تقریبا ……… برابر بیشتر از اکسیژن است.
200        2 ) 500      3) 100        4) هیچ کدام
 گازی است بی رنگ، بی¬بو، بی¬مزه و بسیار سمی، از هوا سبک¬تر است و از سوختن ناقص مواد هیدروکربن به وجود می¬آید.
اکسیژن 2) دی اکسید کربن 3) منواکسید کربن 4) هر سه مورد
دودکش سرد در زمان روشن بودن وسیله گاز سوز نشانگر چیست؟
نشت گاز 2) عدم عبور دود و محصولات احتراق از دودکش 3) گزینه 1و2 4) هیچ کدام
حداقل فاصله کلاهک دودکش با کولرهای آبی و دریچه¬های تامین کننده هوای ساختمان چند متر بایستی در نظر گرفته شود؟
1) 2 متر                2) 1 متر              3)4 متر            4) 3 متر
هنگام استفاده از وسائل گازسوز (بخاری، آبگرم¬کن) رعایت کدام موارد صحیح می باشد؟
باز بودن مسیر دودکش وسائل گازسوز
داشتن کلاهک H
ارتفاع مناسب دودکش پشت بام
هر سه گزینه بالا
از هر شیر می توان برای …………. وسیله گازسوز استفاده نمود.
2 2) 3 3) 1 4) هر سه گزینه
در صورت احساس بوی گاز و نشت آن می¬بایست با شماره تلفن ………… تماس گرفت.
125                            2 ) 194           3)110          4) 115
هنگام مسافرت یا خروج از منزل به مدت طولانی انجام کدام عمل الزامی است؟
قطع گاز منزل از شیر اصلی
کم کردن شعله بخاری
بستن شیر اجاق گاز
روشن گذاشتن شمعک وسایل گاز سوز
هنگام کنترل نشتی کدام گزینه صحیح است؟
استفاده از کف صابون
استفاده از آب معمولی
استفاده از فندک و کبریت
هیچ کدام
 طول شیلنگ وسیله گازسوز می بایست بیشتر از ……….. متر نباشد.
 5/1             2) 2               3) 5/2                   4) 3
کدام یک از موارد زیر باعث پخش گاز منواکسیدکربن در فضای بسته می-شود؟
دودکش غیراستاندارد
استفاده از دودکش های آکاردئونی
استفاده از بخاری های بدون دودکش
هر سه گزینه بالا
 استاندارد ارتفاع دودکش از سطح بام چند متر است؟
 متر   2) 5/2 متر   3) 3 متر    4) 60 سانتی متر
14- رعایت کدام موارد در هنگام استفاده از وسائل گازسوز صحیح می باشد؟
استفاده از سیم مفتول یا هر چیز دیگر برای بستن شیلنگ گاز
استفاده از بست های استاندارد برای محکم کردن شیلنگ گاز
خشک نمودن البسه و اشیا در مجاورت بخاری یا هر وسیله گاز سوز
هیچ کدام
کدام یک از عوامل زیر نشانه عدم مکش گاز CO می باشد؟
سرد بودن دودکش
داغ بودن دودکش
زردی شعله وسیله گاز سوز
هیچ کدام
با کدام یک از آزمایش های زیر می توان از کارکرد صحیح دودکش¬ها اطمینان حاصل کرد؟
کنترل مسیر دودکش ها با وزنه و طناب محکم از پشت بام
قرار دادن کبریت روشن در ابتدای دریچه سمت داخل دودکش
 داغ بودن دودکش
هر سه گزینه بالا
برای روشن کردن اجاق گازی که شمعک ندارد می بایست اول ……….
کبریت یا فندک را روشن کرد.
شیر اجاق گاز را باز کرد.گزینه¬های 1 و 2
4) هیچ کدام
18- هر وسیله گازسوز باید به یک ………. مجزا و مجهز به ………….در پشت بام باشد.
1) دودکش و کلاهک  2) دودکش و زانو 3) کلاهک و مکنده  4) مکنده و دودکش
19- حداقل قطر دودکش برای آبگرمکن دیواری یا پکیج شوفاژ بایستی حداقل …….. باشد.
1) 10 سانتی متر   2) 15 سانتی متر
3) 8 سانتی متر   4) 5 سانتی متر
20- چند درصد از گاز مصرفی در منازل صرف گرمایش می گردد؟
1) 60 درصد   2) 71 درصد
3) 50 درصد   4) 83 درصد
21- کاهش هر یک درجه سانتی¬گراد دمای اتاق، منجر به کاهش ……… درصد مصرف انرژی می گردد.
1) 5 درصد   2) 8 درصد
3) 7 درصد   4) 6 درصد
22- مناسب¬ترین دمای آبگرمکن و شوفاژ بین چه درجه هایی قرار دارد؟
1) 60-50 درجه   2) 60-55 درجه
3) 50-40 درجه   4) 85-70 درجه
23- دمای رفاه به چه دمایی اتلاق می گردد؟
1) 40-25 درجه   2) 18-15 درجه
3) 25-20 درجه   4) 21-18 درجه
24- استفاده از کدام جنس لوله بخاری توصیه گردیده است؟
1) آلومینیومی   2) آکاردئونی
3) چدنی   4) ورق های گالوانیزه
25- طول لوله عمودی دودکش باید …… برابر اندازه دودکش در حال افقی باشد.
1) 3 برابر   2) 5/1 برابر
3) 2 برابر   4) 5/2 برابر
26- قسمت اعظم گاز طبیعی از چه ماده¬ای تشکیل شده است؟
1) اتان   2) کربن   3) متان   4) پروپان
27- کدام یک از وسایل گازسوز زیر غیراستاندارد و خطرناک می باشد؟
1) بخاری  2) سماور  3) آبگرمکن دیواری  4) آبگرمکن زمینی
28- کدام مورد مطابق اصول ایمنی مصرف گاز طبیعی در منزل است؟
1) تغییر در سیستم لوله¬کشی منزل توسط جوشکار مجرب و بدون هماهنگی با شرکت گاز
2) استفاده از سه¬راهی پیچی جهت استفاده چند وسیله گازسوز از یک انشعاب
3) تغییر در سیستم لوله کشی منزل با هماهنگی شرکت گاز استان و توسط سازمان نظام مهندسی
4) عبوردادن شیلنگ استاندارد گاز از کف اتاق و زیر فرش
29- چرا نباید هرگز از شیلنگ¬های لاستیکی معمولی به جای شیلنگ¬های لاستیکی فشار قوی مخصوص گاز در وسایل گازسوز استفاده نمود؟
1) در محیط خانه به راحتی فرسوده می شوند.  2) در اثر برخورد به راحتی سوراخ می شوند.
3) در برابر مواد نفتی و گازی به راحتی فاسد می شوند. 4) هر سه گزینه صحیح می¬باشد.
30- انتهای کلیه دودکش ها حداقل بایستی چند سانتی متر از دریچه تأمین هوای ساختمان نظیر پنجره و دریچه کولر فاصله داشته باشد؟
1) 20 سانتی¬متر  2) 40 سانتی¬متر  3) 60 سانتی¬متر  4) 100 سانتی¬متر
31- حداقل قطر دودکش برای بخاری¬های گازسوز چقدر است؟
1) 5 سانتی¬متر   2 ) 10 سانتی¬متر   3) 8 سانتی¬متر   4) 7 سانتی¬متر
32- حداقل قطر دودکش برای شومینه گازی چند سانتی¬متر است؟
1) 10 سانتی¬متر  2) 15 سانتی¬متر  3) 12 سانتی¬متر  4) 5 سانتی¬متر
33- حداقل قطردودکش برای آبگرمکن های زمینی گازی چند سانتی¬متر است؟
1) 7 سانتی¬متر  2) 5 سانتی¬متر  3) 10 سانتی¬متر  4) 8 سانتی¬متر
34- حداقل قطر دودکش برای پکیج چند سانتی¬متر است؟
1) 10 سانتی¬متر  2) 15 سانتی¬متر  3) 12 سانتی¬متر  4) 5 سانتی¬متر
35- حداقل فضای مناسب جهت نصب آبگرمکن دیواری چقدر است؟
1) 12 متر   2) 20 متر   3) 15 متر   4) 60 متر
36- استفاده از ظروف کوچک روی شعله¬های بزرگ اجاق گاز چه پیامدی دارد؟
1) هدر رفتن انرژی
2) سرریزشدن محتویات داخل ظرف روی اجاق گاز و خاموشی شعله و نشت گاز
3) صرفه¬جویی در مصرف انرژی
4) گزینه¬های 1 و 2
37- دمای رفاه اتاق در فصل زمستان چه قدر می باشد و از چه طریقی می¬توان این دما را تنظیم نمود؟
1) 21-18 درجه سانتی¬گراد استفاده از دماسنج و شیر ترموستاتیک رادیاتور
2) 25-21 درجه سانتی¬گراد استفاده از دماسنج
3) 21-18 درجه سانتی¬گراد استفاده از دماسنج
4) 25-21 درجه سانتی¬گراد استفاده از دماسنج و شیر ترموستاتیک رادیاتور
38- دودکش استاندارد چه شرط یا شرایطی باید داشته باشد؟
1) شیب منفی نداشته باشد.
2) دارای کلاهک باشد.
3) اجزای کاملاً آب¬بندی داشته باشد.
4) همه گزینه¬های بالا
39- فردی در اثر نشت گاز در محیطی بسته دچار کبودی صورت گردیده، اولین اقدام شما چیست؟
1) باز کردن راه هوا
2) خارج کردن فرد از محیط
3) تنفس مصنوعی
4) هر سه گزینه بالا
40- کلاهک دودکش به چه منظور استفاده می¬شود؟
1) جلوگیری از ورود پرندگان و افتادن سایر اشیا به داخل دودکش
2) جلوگیری از خروج حرارت
3) منظم سوختن گاز
4) گزینه های 1 و 3
41- عامل اصلی گاززدگی چیست؟
1) کمبود اکسیژن  2) وجود گاز منواکسیدکربن 3) وجود بیش از حد گاز طبیعی 4) گزینه¬های 1 و 2
42- کدام گزینه برای اطمینان از صحت عملکرد دودکش مناسب است؟
1) دست¬زدن به دودکش، درصورتی که وسیله گازسوز روشن است دودکش باید داغ باشد.
2) قرار دادن کبریت روشن در ابتدای دریچه دودکش، که باید شعله به سمت داخل دودکش کشیده شود.
3) نگاه کردن از بالا به داخل دودکش برای اطمینان از باز بودن مسیر آن
4) همه موارد بالا
43- علت خطرناک¬بودن لوله¬های آکاردئونی چیست؟
1) انعطاف¬پذیری آن
2) عدم امکان آب¬بندی در ابتدا و انتهای آن
3) ضخامت کم آن
4) همه گزینه¬های بالا
44- علت خطرناک¬بودن گاز CO چیست؟
1) میل ترکیبی زیاد با هموگلوبین
2) بی¬رنگ و بی¬بو بودن
3) تخریب بافت ریه
4) گزینه¬های 1 و 2
45- کدام یک از موارد زیر در ارتباط با روش¬های کاهش مصرف گاز در موتورخانه صحیح نمی¬باشد؟
1) انتخاب تجهیزات موتورخانه متناسب با فضای مورد نیاز
2) تنظیم سالانه مشعل ها و تمیزکردن فیلتر هوای آنها
3) استفاده از تجهیزات و قطعات قدیمی در موتورخانه
4) عایق¬کاری منبع و لوله¬های رفت و برگشت آب گرم
46- همه موارد زیر اتلاف گاز از طریق درها و پنجره¬ها را در زمستان کاهش می¬دهد به غیر از:
1) استفاده از پنجره¬های دوجداره  2) استفاده از پرده¬های ضخیم در روزهای آفتابی
3) نصب درب¬های مناسب و پرده هوا 4) نصب فنر بالای درب¬هایی که با محیط بیرون در ارتباط هستند.
47- بهترین روش برای تخلیه گاز تجمع یافته در یک اتاق کدام روش می باشد؟
1) قطع جریان گاز
2) بازکردن درب و پنجره
3) هردو گزینه بالا
4) هیچ کدام
48- از مهم¬ترین راه¬های بهبود راندمان گرمایشی در رادیاتورها ….. است؟
1)تنظیم دما روی 80-70 درجه سانتی¬گراد
2) نصب شیرهای ترموستاتیکی
3) استفاده از سیستم کنترل هوشمند
4) گزینه¬های 2 و 3
سؤالات (بلی و خیر)
آیا دو یا چند وسیله گازسوز را می¬توان به یک دودکش وصل نمود؟
2آیا کلاهک دودکش باید به صورت H باشد؟
آیا درست است از دودکش فنری و آکاردئونی در بخاری یا آبگرمکن استفاده شود؟
آیا می¬توان آبگرمکن و بخاری را در حمام یا رخت¬کن حمام نصب نمود؟
زمانی که بخاری روشن است سردبودن لوله دودکش بخاری نشانه مکش گاز منواکسیدکربن است یا خیر؟
زمانی که بخاری روشن است گرم بودن لوله دودکش بخاری نشانه مکش گاز منواکسید است یا نه؟
شیلنگ مخصوص وسایل گازسوز را می¬توان با سیم مفتولی در محل اتصال محکم ببندیم؟
در اتاقی که بخاری گازی روشن است می¬توان تمام منافذ را جهت جلوگیری از هدر¬رفتن گرما مسدود نمود؟
آیا آزمایش نشتی گاز را می¬توان با شعله کبریت امتحان کرد؟
آیا از دودکش شومینه می¬توان به عنوان دودکش سایر وسایل گازسوز استفاده نمود؟
آیا قبل از بازنمودن شیر اجاق گاز کبریت یا فندک باید روشن باشد؟
آیا مجاز هستیم به همسایه مجاور یا طبقات بالایی بدون اطلاع شرکت گاز لوله¬کشی انجام دهیم؟
آیا می¬توانیم روی فلکه گاز در اول کوچه¬ها و خیابان¬ها ماشین را پارک کنیم؟
آیا مجاز هستیم کنتور و رگلاتور منزل خویش را شخصاً تعمیر نماییم؟
وقتی بوی گاز را در داخل ساختمان استشمام کردیم و آن محل تاریک باشد آیا می¬توان چراغ¬ها را روشن کرد؟
آیا می¬توانیم ظروف کوچه خوراک¬پزی را روی شعله بزرگ اجاق گاز ترموکوپل-دار قرار داده و برای مدت چند ساعت منزل را ترک نماییم؟
اگر در داخل ساختمان نشتی گاز داشته باشیم و فیوز و کنتور برق هم داخل ساختمان باشد می¬توان جهت جلوگیری از جرقه¬زدن برق، فیوز کنتور را قطع نماییم؟
آیا بخاری¬های نفتی را می¬توان با نصب یک شعله گاز به بخاری گازی تبدیل نمود؟
آیا نصب وسایل پرمصرف گازسوز از جمله آبگرمکن دیواری و پکیج در فضای بسته به اندازه 60 مترمربع مجاز
می¬باشد؟
به هنگام جمع آوری بخاری گازی جداکردن دسته شیر در حال بسته کافی می باشد ؟