عرضه کننده انواع ترموویژن

جهت خرید و دریافت مشاوره تماس بگیرید 37133803-051

عرضه و فروش دوربین مادون قرمز و دوربین حرارتی
تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق وارد کننده کلیه ترموویژن ها از برندهای فلوک ، FLIR ،  NEC ، رایتک ، آی ری تک در ایران ، با کمترین قیمت می باشد.
امروزه روشهای بسیاری برای اندازه گیری دماهای بالا وجود دارد که بررسی طیف تابشی با عکاسی مادون قرمز از جمله ی آنهاست. هدف از انجام این پروژه تولید وسیله ای غیر تماسی برای اندازه گیری دماهای بسیار بالا است. این کار بوسیله ی دوربینی امکان پذیر است که قابلیت ثبت طول موج های مادون قرمز (infrared) را داشته باشد. برای این کار از سوژه موردنظر که دمای آن بر ما معلوم است در دو حالت عادی (مرئی) و night mode (مرئی+مادون قرمز) عکسبرداری شد. سپس دماسنج ما با کم کردن شدت تابش در دو عکس با استفاده از نرم افزار و رسم نمودار شدت تابش مادون قرمز بر حسب دما تکمیل شد.
عکاسی با دوربین معمولی از یک گرمکن برقی
مقدمه
اهداف پروژه: اجسام داغی وجود دارند که با دماسنج های تماسی معمولی نمی‌توان دمای آن‌ها را اندازه‌گیری کرد؛ دلیل آن یا دور بودن از دسترس است، مثل نواحی مرکزی کوره‌های داغ و سطح ستارگان، یا بسیار زیاد بودن دمای آن‌ها که از محدوده‌ی کار دماسنج‌های موجود بالاترند. هدف از انجام این پروژه به‌کارگیری روشی غیرتماسی برای اندازه‌گیری دماهای خیلی بالا و درجه‌بندی آن است.
رابطه ی شدت نور تابشی اجسام داغ با دمای آنها چیست؟
روش‌ها: اطلاعات موردنیاز: سؤال: رابطه ی شدت نور تابشی اجسام داغ با دمای آنها چیست؟ نظریه ی پلانک پدیده ی تابش از سطح اجسام را چنین توصیف می کند که اجسام در دماهای بالا از سطح خود نور مرئی گسیل می کنند. آزمایش‌های دقیق فیزیکی نشان داده‌اند که:
از سطح همه‌ی اجسام در هر دمایی موج‌های الکترومغناطیسی به اطراف گسیل می‌شود.
گسیل موج‌های الکترومغناطیسی از نوع مادون قرمز از سطح اجسام را تابش گرمایی می‌نامند.
با عبور یک باریکه‌ی نور از منشور، نورهای با رنگ‌ها و طول موج‌های مختلف را از هم جدا می‌کنیم، و طیف آن پرتو را می‌توان به‌دست آورد. اگر بین طول موج‌هایی که در یک طیف وجود دارد فاصله‌ای نباشد، آن طیف را طیف پیوسته می‌گوییم.
آزمایش نشان می دهد که تابش گسیل شده از هر جسم به دمای آن و برخی از خصوصیت‌های سطح آن بستگی دارد، و در آن همه‌ی طول موج ها از فروسرخ، مرئی و فرابنفش به صورت یک طیف پیوسته وجود دارد. در دماهای پایین (مثلا در دمای اتاق یا کمی بالاتر از آن) بیشترِ تابش گسیل شده دارای طول موج‌هایی در ناحیه فروسرخ هستند، و به همین دلیل ما نمی‌توانیم با چشم خود وجود این تابش را تشخیص دهیم و گرمای آن را به طور قابل ملاحظه‌ای حس کنیم. هر چه دمای آن بالاتر رود، طول‌موج‌هایی که بیش از همه تابش می‌کند، به تدریج به سمت طول‌موج‌های کوتاه‌تر یعنی به طرف نور مرئی نزدیک می‌شوند. وقتی دمای جسم به اندازه‌ی کافی بالا رود، از آن نور قرمز رنگی گسیل می‌شود. در دماهای باز هم بالاتر، اجسامی مانند رشته‌ی تنگستن داغ درون لامپ رشته‌ای نور سفید (یعنی نوری با طیف پیوسته، که همه‌ی طول‌موج‌های نور مرئی را در طیف خود دارد) گسیل می‌کنند. یک جسم برای هر طول موج ضریب جذب خاصی دارد. هر قدر جسم انرژی تابشی بیشتری را جذب کند، ضریب جذب آن بالاتر و به یک نزدیک‌تر است. بهترینِ جذب کننده‌ها جسمی است که که تمام تابش فرودی را جذب کند.
ضریب جذب: ضریب جذب(a)=( نسبت انرژی تابشی جذب شده توسط هر جسم )/(انرژی تابش فرودی جسم)
توان تابشی: هر جسم همواره در حال گسیل تابش است و طول‌موج و انرژی تابش گسیل شده هم به دما و هم به ویژگی‌های سطح آن جسم بستگی دارد. بنا به تعریف توان تابشی یک جسم برابر است با مقدار کل انرژی موج های الکترو مغناطیسی ای که در بازه ی زمانی یک ثانیه از واحد سطح آن جسم گسیل می شود. فیزیکدان ها جسم سیاه را به این ترتیب در نظر می‌گیرند که: -در یک جسم تو خالی سوراخ ریزی وجود دارد. سطح این سوراخ با تقریب بسیار خوبی ویژگی جسم سیاه را دارد، یعنی همه‌ی تابش فرودی را جذب می‌کند. به این صورت که همه‌ی تابشی که بر سطح سوراخ فرود می‌آید به درون کاواک (فضای درونی جسم که خالی است) وارد می شود.
-دو در هر فرود بر دیوار های درونی کاواک بخشی از انرژی خود را از دست می دهد (به جسم می دهد). در نتیجه پس از فرود های مکرر بدون آن که از کاواک خارج شود کاملا جذب می‌شود. به این ترتیب ضریب جذب این سوراخ برای تمام طول‌موج‌های فرودی برابر یک است. از این چنین سوراخی می‌توان به عنوان یک جسم سیاه استفاده کرد.
نتیجه ی اندازه گیری های تابش گسیل شده را بر حسب کمیتی به نام تابندگی مشخص می کنند.
طراحی آزمایش ها و روش انجام کار
برخی وسایل های اندازه گیری دما (دماسنج های تماسی):
تئوری عمل دوربین‌های infrared
انرژی infrared فقط یک قسمتی از طیف الکترو مغناطیس است که اشعهٔ گاما, x و ماورای بنفش و محیط نازکی از نور مرئی، مادون قرمز، موج‌های تراهرتز و موج‌های کوتاه و موج‌های رادیویی را در بر می‌گیرد. تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی بین طول موج‌های آن‌ها وجود دارد. و همهٔ این‌ها یک مقدار خاصی از اشعه‌ای از بدنه‌ای سیاه را به عنوان یک تابع از دما ساطع می‌کنند. و به طور عمومی یک دوربین خاص می‌تواند یک راه را مانند یک دوربین معمولی که نور مرئی دارد، پیدا کند و حتی در تاریکی کامل هم کار می‌کند. به دلیل اینکه سطح نور محدود هیچ اهمیتی برای آنها ندارد و این باعث می‌شود که برای عملیات رهایی از ساختمان پر از دود(مه غلبظ) و راه‌های زیر زمینی مفید باشد.
تصاویر از دوربین‌های infrared به تک رنگی متمائل می‌شوند به دلیل اینکه دوربین‌ها به طور عمومی با فقط یک نوع از سنسورهای واکنش دهنده به رنج یک طول موج اشعهٔ مادون قرمز طراحی می‌شوند.
دوربین‌های رنگی به ساختمان پیچیده تری با موج‌های متفاوت و رنگی نیاز دارند کمتر معنی بیرون طیف مرئی نرمال را دارد. به دلیل اینکه طول موج‌های متفاوت نسبت به سیستم‌های دید رنگی مورد استفادهٔ انسان نمایش داده نمی‌شوند. گاهی اوقات این تصویرهای تک رنگ در رنگ‌های ساختگی نمایش داده می‌شوند که تغییر رنگ بیشتر از تغییر در سختی استفاده می‌شود تا تغییرات در سیگنال را نمایش دهد. این مفید است به دلیل اینکه هر چند بشر رنج حرکتی بیشتری د رپیدا کردن سختی از سراسر رنگ دارد. توانایی بهتر دیدین سختی در منطقه‌های روشن یک محدودیت عادلانه‌ای است. این فن برش سختی نامیده می‌شود.
برای استفاذه در اندازه گیری دمای روشن‌ترین قسمت تصویر که به طور عادی سفید رنگ اند، بین قرمز و زرد واسطه می‌شود و قسمت آبی را تیره می‌کند. یک معیار باید یک رنگ نادرست تصویر را با رنگ‌های وابسته به دما نشان دهد.
تکیک پذیری قابل ملاحظهٔ آن‌ها پایین تر از دوربین‌های نوری است.
نمودار الکترو مغناطیس
مشخصات
در مورد لامپ رشته‌ای چنین آزمایش شد که پس از اندازه‌گیری مقاومت آن در دمای حدود 20 سانتی‌گراد در مدار آن یک دیمر، آمپرسنج و ولت‌سنج قرار داده شد. به منظور دانستن مقاومت لامپ، هربار که افزایشی در جریان عبوری از دیمر داده می‌شد عدد ولت سنج و آمپرسنج نیز ثبت گردید. درنهایت با استفاده از فرمول زیر دمای رشته‌ی تنگستن درون لامپ با داشتن مقاومت آن به دست آمد: فرمول محاسبه‌ی دمای تنگستن با داشتن مقاومت
θ=20+1/α(v/(IR°)-1
α=0.0045
مراحل انجام پروژه
روش انجام آزمایش‌ها:
در ابتدا برای بالا بودن دقت کار تصمیم به خرید دوربین مادون قرمز گرفتیم اما به‌دلیل ممنوعیت قانونی عرضه‌ی اینگونه دوربین‌ها از یک دوربین فیلم و عکسبرداری معمولی در حالت night mode (که فیلتر مادون قرمز دوربین در این حالت کنار می‌رود) استفاده کرده و موفق به عکاسی و فیلمبرداری مادون قرمز شدیم.
تصویر لامپ رشته‌ای- راست: در حالت night mode (با فروسرخ) چپ: در حالت عادی (بدون فرو سرخ
-گرفتن فیلم یا عکس (بسته به جنس ماده) از : شمع، هیتر، ورقه‌ی آلومینیومی، لامپ رشته‌ای 200 وات
-اعلام دما هنگام فیلمبرداری
-تبدیل هر فیلم به فریم‌های سازنده و به صورت عکس توسط نرم افزار A4
-شدت‌سنجی عکسها توسط نرم افزار image j
-به‌دست آوردن نمودار دما بر حسب شدت عکس‌ها
معرفی نرم افزارها:
a4
نرم افزار a4تبدیل فیلم به عکس و بلعکس
این برنامه دارای این قابلیت است که تمامی فیلم ها را به چندین عکس با محدودیت ها زمانی بیشتر و یا کمتر از یک ثانیه است. و برعکس این فرآیند نیز امکان پذیر است .در این پروژه برای تبدیل فیلم ها به عکس با فاصله زمانی یک ثانیه از این نرم افزار استفاده شده است تا عکس ها را برای تعیین شدت روشنایی آماده شود .
imagej
این نرم افزار برای شدت سنجی عکس ها استفاده می شود. ویژگی شدت عکس ها عبارتنداز: -هرچه به صفر نزدیکتر باشد عکس تیره تر است و هرچه به 256نزدیکتر باشد عکس روشن تر است -تیرگی و روشنی ربطی به رنگ عکس ندارد -پس رنگ عکس تاثیری در شدت روشنایی عکس ندارد.
نرم افزارimageJ برای شدت سنجی
یافته ها و نتیجه گیری ها
نمودار ها
نمودار های ما دو نوع است :
1-اجسامی که از خود نور منتشر می کنند، مانند:شمع ,لامپ(که هنگام داغ شدن هم تابش مادون قرمز دارند هم نور مرئی منتشر میکنند)
2-اجسامی که از خود نور ندارند مانند:هیتر, ورقه ی آلومینیومی (که تنها هنگام داغ شدن در دوربین مادون قرمز از خود تابش مادون قرمز ساطع میکنند)
ما برای استفاده از نمودار و بدست آوردن دما از طریق نمودار ابتدا باید بدانیم که آیا جسم ما از خود نور منتشر می کند یا فقط هنگام گرم شدن تابش (الکترو مغناطیس) دارد. سپس اگر از خود نور داشت از نمودار 1 دمای آنرا بدست می آوریم و اگر از خود نور نداشت از نمودار 2 دمای آنرا می یابیم.
نتیجه‌گیری‌ها:
ü با عکسبرداری از سوژه‌ای که دمای آنرا نمی‌دانیم (مانند شعله‌ی شمع) در دو حالت عادی و night mode، اندازه‌گیری شدت دو عکس در نرم‌افزار image j و کم‌کردن مقدار این شدت‌ها از یکدیگر و نهایتا قرار دادن عدد به دست آمده در نمودارهای فوق می‌توان دمای جسم را تخمین زد.
 نکته‌ی جالب توجه در این نمودار کم شدن میزان شدت با افزایش دما است. از این مطلب این فرضیه تأیید می‌شود که توانایی آشکارسازی دوربین ما با افزایش طول‌موج پرتوهای فرو سرخ کاهش پیدا می‌کند.
در کتاب مبانی فیزیک نوشته‌ی دیوید هالیدی و همکاران آمده است:
توان تابشی از سطح یک جسم متناسب است با 4(دمای جسم)
که ضریب تناسب هم بستگی به جنس و مساحت سطح جسم مورد نظر دارد. اما نمودارهای ما حالتی تقریبا خطی (متناسب با توان یک) دارند. این خطا هم به روشنی همان فرضیه‌ی قبل را تأیید می‌کند.
نگاهی به آینده
ü این روش قابل توسعه و کمینه کردن خطاست در صورتیکه بتوان دوربینی را به خدمت گرفت که توانایی آشکارسازی طول‌موج‌های بلند ناحیه‌ی فروسرخ را داشته باشد.
 سپس با عکسبرداری از اجسامی با جنس و شکل معین و ثبت دمای آنها می‌توان نمودار وابستگی شدت تابش به دما را رسم کرد.
 در پایان با عکسبرداری فروسرخ از سوژه‌ای مشابه در مکانی نسبتا دور و قرار دادن میزان شدت در نمودار مربوطه دمای آن قابل اندازه‌گیری خواهد بود.
جهت آشنایی با محصولات شرکت ایران بی تی ام و خرید آن میتوانید به سایت ایران بی تی ام مراجعه فرمایید .این شرکت محصولات خود را با یک سال گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش و قیمت مناسب و کیفیت عالی عرضه می کند .
کلمات کلیدی :
ترموویژن ،ترموویژن Ti27،ترموویژن Tir125،ترموویژن Ti29،ترموویژن Ti100،ترموویژن تستو ،دوربین ترموویژK ،قیمت دوربین ترموویژن ،کار با ترموویژن ،ترموویژن مدل تستو ،لیست قیمت دوربین ترموویژن،قیمت دوربین حرارتی ترموویژن .دوربین تصویر بردار حرارتی ترموویژن

جهت خرید و دریافت مشاوره تماس بگیرید 37133803-051

نام شما

ایمیل شما

شماره تماس

 • ترموویژن فلوک
 • ترموویژن
 • فلوک ترموویژن
 • دوربین حرارتی فلوک..
 • دوربین ترموگرافی
 • دوربین ترموگرافی فلوک
 • فلوک ترموویژن
 • کاربرد ترموویژن
 • صنعت برق ترموویژن
 • نمایش ترموویژن
 • نرمو افزار ترموویژن فلوک
 • پتروشیمی - مشهد دقیق
 • پتروشیمی مشهد دقیق
 • تجهیزات پتروشیمی -مشهد دقیق
 • تجهیزات نفت و گاز مشهد دقیق
 • تجهیزات نفتو گ
 • ترمال کمرا فلوک
 • شرکت گاز
 • استاندارد

ویژگی های دوربین حرارتی چیست؟
مشخصات تصویر در ترموویژن ها
اگر تا به حال با تصاویر یا فیلم هایی رو به رو شده اید که همه چیز در آن ها به شکل بد قیافه ای به رنگ زرد و قرمز دیده می شود، باید بدانید که به آن ها ترموگرافی یا دمانگاری گفته می شود. این نوع تصویر برداری در میان عموم مردم با عنوان تصویر برداری حرارتی شناخته می شود. برای آشنایی با نحوه کار این نوع تصویر برداری، با ما همراه شوید.
کلیک – تصویر برداری حرارتی در بخش های مختلفی کاربرد دارد. شرکت های تامین کننده انرژی از این فناوری برای یافتن محل نشت حرارت از شکاف های در و پنجره استفاده می کنند، بالگرد های پلیس از آن برای تعقیب افراد مظنون در شب بهره می گیرند و ایستگاه های هواشناسی به کمک آن طوفان ها و تند باد ها را دنبال می کنند. همچنین از تصویر برداری حرارتی در زمینه پزشکی برای تشخیص اختلالات و بیماری ها استفاده شده و حتی بعضی از دوربین های امنیتی منازل از آن بهره می برند.
تصویر برداری حرارتی چیست؟
به طور کلی باید گفت که تصویر برداری حرارتی به شما اجازه می دهد گرمای ساطع شده از اجسام مختلف را مشاهده کنید. دوربین های حرارتی کم و بیش می توانند دمای اشیای موجود در کادر خود را ثبت کرده و هر دما را با رنگ مخصوصی به نمایش بگذارند که به شما امکان می دهد دمای خارج شده از هر جسم  را با اشیای کناری اش مقایسه کنید.
معمولا دما های سرد تر با رنگ هایی مثل آبی، بنفش یا سبز نشانه گذاری می شوند، در حالی که دمای های گرم تر با رنگ هایی همچون قرمز، نارنجی یا زرد به نمایش در می آیند. برای مثال، همان طور که در تصویر زیر مشخص است، بدن شخص با هاله ای از رنگ های قرمز، نارنجی و زرد دیده می شود، ولی سایر بخش های محیط به رنگ های آبی و بنفش به تصویر در آمده است. دلیل این امر ساطع شدن گرمای بیشتر از بدن انسان نسبت به محیط اطرافش است.
برخی از دوربین های حرارتی از تصاویر سیاه و سفید استفاده می کنند. به عنوان نمونه، بالگرد های پلیس از دوربین های حرارتی سیاه و سفید استفاده می کنند که مظنون یا هدف را کاملا برجسته می کند.
پارامترهای متمایز کننده دوربین های ترموگرافی تنها چند پارامتر مهم هستند که توانایی های این دوربین ها را جهت کار در فیلدهای مختلف مشخص میکنند . به زبان ساده گران قیمت بودن یک دوربین ترموگرافی هرگز نمیتواند بیانگر کارایی مناسب آن دوربین برای زمینه کاری ما باشد و خیلی مواقع ممکن است یک دوربین بسیار ارزان قیمت تر به سادگی تمام نیازهای ما را پوشش دهد. به این منظور در ادامه به معرفی پارامترهای مهم در انتخاب یک دوربین حرارتی می پردازیم:
1-رزولوشن دتکتور
بالاتر بودن تعداد پیکسل یا به عبارتی رزولوشن حرارتی دوربین بیانگر کیفیت تصویر برداری و دقت دوربین است .
هرچقدر رزولوشن بالاتر باشد کیفیت عکس حرارتی بالاتر بوده و دقت اندازه گیری دما بویژه در فواصل دور بالاتر می رود . بنابراین هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد بهتر است.
2-محدوده دمایی
به محدوده اندازه گیری استاندارد دوربین گفته می شود که باید با توجه به نیاز کاربر انتخاب شود .
3- میدان دید
میدان دید کم برای فواصل دور و میدان دید باز برای فواصل نزدیک مناسب تر است.
4-حساسیت حرارتی
این عدد ، قدرت تفکیک دما ها را توسط دوربین بیان میکند . به عنوان مثال در یک دوربین با حساسیت ۰٫۰۴ درجه سانتی گراد ، دماها با اختلاف ۰٫۰۴ درجه سانتیگراد قابل تفکیک شدن و نمایش با رنگ متفاوت هستند .
5-فوکوس
حالت های مختلفی برای فوکوس وجود دارد ، فوکوس دستی ، موتورایز ، اتوماتیک ، از طریق کامپیوتر و با ریموت کنترل . انتخاب این پارامتر به کاربرد اپراتور رابطه مستقیم دارد .
6-زوم
داشته باشد بهتر است، اگر چه این نوع زوم چون از نوع دیجیتال است و غالبا کیفیت عکس را پایین می آورد.
7-فاصله بین پیکسلی دتکتور حرارتی
جهت فواصل دور بهتر است کمتر باشد و برای فواصل نزدیک برعکس
8-نقطه (Spot)
تعداد نقاط ، ناحیه ها و خط های قابل قرار دادن در نمایشگر دوربین می باشد که به کاربر این امکان را میدهد تا همزمان چند تحهیز را از نظر دمایی با هم مقایسه نماید .
9-دقت اندازه گیری
هر چقدر این عدد پایینتر باشد ، بیانگر بالاتر بودن دقت دوربین است .
10-ترکیب تصاویر حراتی و طبیعی
قابلیت نمایش بخش معیوب تجهیز بر روی تصویر دیجیتال طبیعی
11-محاسبه شار حرارتی
این قابلیت شار حرارتی انتقال یافته از قسمت مشخص تجهیز را محاسبه میکند .
12-محاسبه مساحت و طول هدف
امکان محاسبه هوشمند مساحت هدف جهت ازریابی میزان خوردگی یا رسوب
13-رسم نمودار رفتار هدف
امکان رسم نمودار جهت بررسی رفتار دمایی هدف در بازه های زمانی مختلف
14-پالت رنگ
رنگ بندی های متفاوت جهت نمایش تصویر ، به آنالیز حرارتی و توانایی عیب یابی کمک شایانی میکند .
15-عکس برداری فوق عریض
امکان عکس برداری فوق عریض در راستاهای طولی و یا عرضی را فراهم می سازد که کمک میکند تا به جای گرفتن چندین عکس از یک جسم طویل ، آن را در یک تصویر پانوراما قرار داد .
16-ضبط صدا
با استفاده از این ویزگی کاربر در حال عکس برداری می تواند صدا را بر روی تصویر ذخیره کند
17-نشانگر لیزری
جهت مشاهده هدفی که در حال تصویر برداری از آن هستیم مناسب می باشد مخصوصا در زمانی که به علت دمای یکسان هدف و محیط قادر به شناسایی هدف در تصویر حرارتی نیستیم .